Voskovka tučnolistá

Voskovka tučnolistá (Hoya carnosa) je stále zelený šplhavý keř s metr dlouhými, ohebnými, později zdřevnatělými výhony zelenavě hnědé barvy. Listy jsou široké, špičatě vejčité 5-8 cm dlouhé, jakoby rozdělené vedví hlavní podlouhlou žilou, trochu sukulentní tmavě zeleně lesklé.

Příležitostně se objevující bílé puntíky na listech jsou pro tento druh typické, nejde tedy o příznaky nějaké choroby. Květy jsou hvězdicovité, lesknou se podobně jako vosk, bílé nebo bledě růžové, se zářivě červenými skvrnami uprostřed, voní obzvláště v noci. 12-15 kusů celku tvoří velké okolíky s krátkou stopkou a jsou pozoruhodně trvanlivé. Při teplém počasí vylučují medovitou tekutinu.

Původ Voskovky

Rod Hoya zahrnuje na 200 druhů, které jsou všechny k nalezení mezi jižní Čínou a východní Indií, Malajským souostrovím až dolů po Austrálii. Z této hojné palety se u nás prosadilo sotva šest druhů jako dekorativní skleníkové rostliny v okrasných sbírkách, a jen málo z nich je vhodných pro pěstování v pokojových podmínkách.

Světlo a teplo

Letní umístění má být světlé a teplé, ale bez silného slunce. Také vzdušné, ale bez průvanu, který by mohl vyvolat opadávání květních poupat.

Nejlepší teploty k přezimování jsou 10 - 12 °C na světlém místě, bez průvanu. Více tepla je příčinou růstu dlouhých, tenkých zimních výhonů, které samy zůstávají bez květů a negativně ovlivňují zdraví a květ rostliny. Teplo v zimě kromě toho přispívá ke špatnému vývinu mladých listů a napadení škůdci.

Voda

Příliš mnoho nebo málo vody bývá hlavním důvodem, proč tato rostlina nekvete.

Správný postup: od plného růstu ke kvetení bohatě zaléváme, poté omezíme zálivku pro přípravu na dobu odpočinku, od října udržujeme rostlinu na chladném místě jen vlhkou, tak aby nedošlo k vyschnutí kořenového bálu. Při teplejším umístění po zimě a na začátku růstu zálivku zase pomalu zvyšujeme.

Hnojení voskovek

Rozrostlé, pravidelně kvetoucí rostliny až do úplného rozkvětu každé 2 týdny hojně hnojíme, a tím obzvláště starší exempláře uchráníme před častým přesazováním, protože jinak by následující rok nekvetly. Méně rostoucí rostliny hnojíme řidčeji, jen jednou za měsíc - přesycení živinami ovlivňuje kvetení.

Kdy voskovka kvete?

Doba květu je mezi koncem května a podzimem, po celé týdny. Kvetoucí nebo odkvetlé okolíky nesmíme v žádném případě odstřihávat! Voskovka nevykvétá jen na svých nových výhonech, nýbrž stále znovu na květních stopkách staré rostliny. Platí tedy pravidlo - čím starší je rostlina, tím bohatší je její květ. Bohužel existují voskovky, které přes veškerou námahu a bez zjevných důvodů rostou bez květu jako zelené rostliny.

Množení

Popínavé výhony přichytíme v květináči se zeminou, po zakořenění oddělíme od mateřské rostliny nebo můžeme množit na jaře stonkovými řízky. Jednoleté výhony rozřežeme na řízky s jedním párem listů, nasázíme do substrátu, kde při teplotě 22 až 25 °C zakoření asi za měsíc.

Škůdci a choroby rostliny hoya

Při příliš teplém přezimování se objevují mšice, způsobí úplné pokrytí spodních stran listů lepkavými kapkami šťávy, které se brzy přemění na "saze". Někdy se objevují i v paždí listů. Odstraňujeme je ponořením do vody, což je lepší než postřik.

Návrh na umístění

Voskovku vyvážeme kolem obruče z drátu, zastrčeného do zeminy. Vystavíme ji na parapet slunného okna.

http://www.pokojove-rostliny.xf.cz