Věncovec květnatý

Věncovec květnatý (Stephanotis floribunda) je oblíbená pokojová rostlina. Pochází z Madagaskaru a je známo šestnáct druhů, z nichž se pro domácí pěstování hodí jen druh floribunda. Jeho jiný název je madagaskarský jasmín. Je velice podobná voskovce a je také s ní často zaměňován. Pěstujeme nejlépe na obruči nebo jiné opoře.

Stonky této rostliny dorůstají délky větší než 3 metry. Potřebují neustálou oporu, protože při správné péči rostou velice bujně. Květina většinou roste ovinuta do věnce. V létě vytváří květenství sněhobílých, voskovitých květů, z nichž se mnohdy vyvinou i plody. Květy mají trubkovitý tvar jsou uspořádány v okolíku a nádherně voní. Na dlouhých stoncích nese lesklé, tmavě zelené, kožovité listy. V obytné zimní zahradě se hodí k porůstání sloupů nebo stěn.

Teplo

Ideální je běžná pokojová teplota, v zimě by teplota neměla klesnout pod 12 °C.

Světlo

Světlé stanoviště nikoli však přímé slunce. Pokud rostlina nasazuje květy, s květináčem nehýbejte a ani ho neotáčejte. Poupata by mohla začít padat.

Voda

Bal nesmí nikdy vyschnout. Jakmile začnou výhony rašit, vydatně zaléváme odstátou vodou. Aby však vyzrály, zálivku omezíme. Rostlina miluje zvýšenou vlhkost vzduchu, bez které jinak neprospívá. V létě častěji rosit, ale pozor na květy, ty nerosíme jinak by odpadly.

Hnojení

Od jara do léta hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. Pak pomalu hnojení omezíme.

Přesazování

V únoru před vyrašením výhonů rostlinu možno přesadit. Mladé rostliny přesazujeme na jaře každoročně, starší každé 2 roky. Přesazujeme do rašelinového substrátu s příměsí písku.

Rozmnožování

Množíme vrcholovými stonky, které vyrostly již minulý rok. Než zasadíme výhonek do květináče se substrátem, ještě jej ponoříme do stimulátoru, aby lépe zakořenil. Květináč přikryjeme igelitovým sáčkem. Zajistíme tak výhonku teplo a vlhko.

Choroby a škůdci

http://www.pokojove-rostliny.xf.cz