Klerodendron ? blahokeř

Rod Clerodendrum zahrnuje na 400 druhů, v bytových podmínkách se pěstuje však jen několik druhů. Je to popínavá rostlina, jejíž stonky v africké vlasti dosahují až 4 metrů.

V létě se objevují četná a hustá květenství skládající se z bílých kališních lístků, které jsou velice trvanlivé. Z nich vystupující červené květy, které však vydrží kvést velice krátce.

Teplo

Pěstujeme celoročně v teple s vlhkým vzduchem. Blahokeř nesnáší podmínky ústředního topení, proto jej necháváme od poloviny prosince do poloviny února přezimovat na chladném místě okolo 12 °C. Tak prodělá určitý druh vegetačního klidu a shodí přitom listí. Na jaře po seříznutí a po umístění na teplejším místě brzy znovu vyraší a nasadí na květy.

Světlo

Stanoviště potřebuje světlé, ale ne na prudkém slunci. V zimě potřebuje velmi světlé umístění. Při nedostatku světla ztrácí listy.

Voda

Půdu udržujeme mírně vlhkou. V zimě zaléváme velice slabě. Používáme pouze změkčenou, odraženou vodu.

Je potřeba zajistit stálou vysokou vlhkost vzduchu, častěji rosíme. Květináč můžeme umístit do misky s vlhkými oblázky, čímž zajistíme rostlině nepřímo zvýšenou vlhkost vzduchu. Suchý vzduch z ústředního topení rostlině škodí.

Hnojení

Od března do srpna hnojíme každý týden standardním tekutým hnojivem.

Přesazování

Na jaře seřízneme a přesadíme podle potřeby.

Množení

Množíme řízkováním v květnu. Podaří se to pouze ve vytápěné množárně.

Choroby a škůdci

Opadávání květů a poupat je způsobeno příliš suchým vzduchem.

Skvrny na listech se objevují při chladu odspodu.

http://www.pokojove-rostliny.xf.cz