Grevillea ? australský doubek

Grevillea (Gravillea robusta) patřído do čeledi Proteaceae. Původem je z Austrálie. Jako bonsai je velmi rozšířená ve Španělsku a Itálii. Je lehce pěstovatelná a svými stříbřitě zelenými zpeřenými listy připomíná spíš nějakou kapradinu.

Ve své australské vlasti dosahuje výšky až 50 m. U nás dosahuje tato tropická dřevina už během 2?3 let pěstování v nádobách velikosti asi 2 m, hodí se tedy nejlépe jen pro prostorné zimní zahrady. Bohužel, při pěstování v nádobách se lze jen stěží dočkat nádherných a pro celou čeleď typických květů.

Teplo

Po celý rok je třeba zajistit větrané, spíše chladné než teplé místo. Rostlina může být v létě umístěna na zahradě ve stinném místě. V zimě by neměla být v prostředí teplejším než 15 °C, jinak se nevzhledně vytáhne.

Světlo

Vyžaduje velmi světlé místo, v zimě i na slunci.

Voda

V létě potřebuje vydatnou zálivku, v zimě zaléváme opatrně.

Hnojení

Od března do října jednou týdně přihnojujeme.

Přesazování

Přesazujeme podle potřeby na jaře. Příliš vzrostlé stromky je možné na jaře zkrátit zpětným řezem ? ztratí tím typický stromkovitý vzhled a porostou spíše keřovitě.

Množení

Množíme semeny, která však musí být čerstvá. Gravillea patří k obtížně klíčícím rostlinám. V srpnu lze řízkovat polovyzrálými stonkovými řízky, ale zakořenění trvá často celé měsíce.

Choroby a škůdci

Žloutnoucí či blednoucí listy upozorňují na nedostatek živin.

http://www.pokojove-rostliny.xf.cz