Dracéna

Důstojnou pokojovou rostlinou, která je exotická a nenáročná zároveň, je dracéna (taktéž dračinec). Vypadá velice vzhledně, a pokud máte velký byt nebo bydlíte v rodinném domě, je ideální díky možnosti dorůst i do poměrně velkých rozměrů.

Dracény jsou oblíbené běžně dostupné pokojové rostliny v mnoha druzích a barevných variacích. Vytvářejí dřevitý kmínek tak, že odumírají listy ze spodní části. Dracény rostou v tropech Afriky, Asie a na Kanárských ostrovech. Největší dracéna je strom pocházející z Kanárských ostrovů, kde jeden její mohutný exemplář patří k navštěvovaným turistickým zajímavostem.

Stanoviště

Na rozptýleném světle, v létě může stát venku na chráněném místě. Vyhovuje jim takřka jakékoliv umístění, rostlina by ale neměla být na přímém slunci. Ideální je pro dracénu místo v polostínu. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C (maximálně však 25°C). V zimě nemá teplota poklesnout pod 15°C. V té době snáší i mírné slunce. Rostlina by nikdy neměla stát v průvanu, který jí hodně škodí a hlavně urychluje žloutnutí a opadávání spodních listů.

Jak zalévat dracénu?

Snese pravidelnou i nárazovou zálivku. Pěstujeme-li dracénu při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Dracéna je nenáročná na vodu a také na vlhkost vzduchu. Druhy s tvrdými listy snášejí na krátkou dobu i sucho. Dracénu zaléváme měkkou, odstátou vodou. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Příliš chladné a vlhké stanoviště způsobuje, že rostlina neroste a kořeny pomalu uhnívají. Dracény mají rády vlhko, proto v letních parnech rostliny jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85 %. V zimě se vyvarujeme přemokření.

Hnojení a substrát dračince

Od března do září, 1x za 14 dní dracénu přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Na podzim použijte hnojivo na vyzrávání (na květy či plody).

Přesazování

Protože dračince rostou pomalu, přesazujeme podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší každé 2 až 3 roky, podle potřeby. Vysazujeme je do širokých, nízkých květináčů. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Příklad substrátu: 1 díl zahradnického substrátu ?B?, 2 díly země ze zahrádky, 1 díl hrubého písku.

Množení

Dračince se množí vrcholovými nebo stonkovými řízky bez vrcholu, které zakořeňují v malých květináčích (na konci března). Kmínek je pak dobré na pár dní obalit igelitovým sáčkem, aby se zapařil. Z kmenu pak vyrazí nové růžice, které můžete opět množit.

Nevýhodou tohoto množení je malý počet takto získaných rostlin. Tyto druhy v pokojových podmínkách nekvetou a také není vhodné (i když možné) dracény množit semenem. Spodní teplota musí být při množení vysoká (alespoň 22°C).

Choroby a jak na ně

Hnědé špičky a žluté okraje listů

Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Převážná většina dracén potřebuje dostatečně vlhký vzduch. Další příčinou může být také chladný průvan nebo suchý substrát.

Listy mají hnědé okraje a jsou zkroucené

Příčinou je téměř vždy příliš nízká teplota. Tyto příznaky se brzy objevují u dracén, protože jsou na teplotu okolí dosti choulostivé.

Žloutnutí spodních listů

Pokud žloutnutí spodní strany listů postupuje pomalu, je to přirozený proces stárnutí listů. Listy mají omezenou životnost pouze na 2 roky, poté odumírají.

Hnědé skvrny na listech

Příčinou bývá nedostatek vody.

Uhynutí rostliny

Příčinou může být příliš mnoho vody během zimního období nebo také pěstování rostliny při nízké teplotě

Vybělené suché skvrny, které se objeví na listech

Příčinou je příliš mnoho slunce. Rostlinu zachráníte, pokud ji přemístíte na světlé místo s přistíněním před přímými slunečními paprsky.

Druhy dracén

Dracaena congesta

Dracaena draco

Dracaena sanderiana

Dracaena deremensis ?Warneckii?

Dracaena marginata ?Tricolor?

Dracaena glauca

Dracaena fragrans ?Maddangeana?

Dracaena godseffiana

Dracaena reflexa ?Song of India?

Dracaena surculosa ?Florida Beauty?

Dracaena fragrans

http://www.pokojove-rostliny.xf.cz