Achimenes ? bouloň

Achimenes pochází z čeledi podpětovitých z Jižní Ameriky. Je příbuzná s africkou fialkou a gloxinií. Vytváří po celé léto modrofialové, růžové, lososové nebo bílé asymetrické, talířkovité květy.

Charakteristické jsou oddenky se šupinami, které vypadají jako drobné smrkové šišky. Listy jsou svrchu zelené, vespod mají nádech do červena.

Teplo

Potřebuje teplotu 20?25 °C. Nesnáší průvan.

Světlo

Pěstujeme na světlém místě, ne na přímém slunci.

Voda

Nikdy nezaléváme studenou vodou. Používáme vodu pokojové teploty. Pokud květina kvete, udržujeme ji pravidelně přiměřeně vlhkou. Po vyrašení oddenků zaléváme méně, od září už vůbec ne, aby rostlina mohla zatáhnout.

Hnojení

Hnojit začínáme měsíc po vyrašení a pokračujeme v týdenních intervalech do srpna.

Další péče

Poté co listy zatáhnou, vyjmou se malé oddenky z květináče a nechají se přezimovat ve tmě v suché rašelině nebo v písku při pokojové teplotě. Můžeme je nechat i v nádobě a zasadit je teprve časně zjara (březen) do čerstvé zeminy, tak, aby byly oddenky pokryty 2 cm vrstvou nové zeminy.

Množení

Nejjednodušší je oddělení částí starého oddenku na jaře. Klademe je asi 2 cm hluboko do vlhké zeminy. Do poloviny léta můžeme množit také vrcholovými řízky při teplotě půdy nad 20 °C.

Choroby a škůdci

Skvrny na listech jsou způsobeny příliš studenou vodou.

Květní poupata odumírají při teplotách nad 25 °C a v nehybném vzduchu.

http://www.pokojove-rostliny.xf.cz