Živé kameny

Živé kameny

Živé kameny nebo také někdy ?Kvetoucí kameny?jsou zajímavé rostliny, svým vzhledem napodobují drobné kameny. Pochází ze suché písčité pouště jižní a jihozápadní Afriky.

Jejich společným znakem jsou dva extrémně tlusté listy, které k sobě přiléhají. Tím vytvářejí tělo podobné stonku se štěrbinou na vrcholu, která je podle druhu různě velká a hluboká. Někdy je to malý otvor, jindy se štěrbina rozšiřuje dolů až k úrovni půdy. Jednotlivé druhy se v rozměrech příliš neliší ? většinou jsou 1,5?5 cm vysoké. Barvy a barevné vzory jsou však velmi rozmanité.

Tyto zvláštní sukulenty rostou velmi pomalu a v zimě vyžadují sucho. Pod povrchem substrátu je zkrácený stonek s dlouhým hlavním kořenem, nahoře se na podzim objevují bílé, růžové nebo žluté květy, ty se otvírají kolem poledne a na noc se zavírají. Mladé sukulenty kvetou zhruba po 2 až 3 letech. Teprve po více letech se květináč zaplní trsem kamenů.

Množství různých živých kamenů je veliké. Téměř všechny patří do dvou rodů ? Lithops a Conophytum, přičemž určení jednotlivých druhů může být velmi obtížné. Někdy je jejich zbarvení ovlivňováno vlastnostmi substrátu.

Teplo

Optimální teplota by se měla pohybovat v rozmezí 15?25°C. Některé druhy však snášejí i nízké mrazy přibližně do 4 °C.

Světlo

Co nejvíce světlé stanoviště, snáší i přímé slunce. Při nedostatku světla ztrácí barvu a blednou, rovněž natahují své listy do výšky a stávají se tak nevzhlednými.

Voda

Zjara zaléváme slabě, v létě zálivku zvýšíme. V zimě necháme zeminu vyschnout a rostlinu nezaléváme. V této době staré listy uschnou a později jsou nahrazeny listy novými.

Hnojení

Nikdy nehnojíme!

Přesazování

Přesazujeme pouze v případě potřeby do substrátu pro kaktusy.

Množeni

Množíme semeny, která klíčí za 6?12 týdnů.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: