Vriesea (Vrízea)

Vriesea (Vrízea)

Tato broméliovitá květina roste ve své domovině epifycky. Je atraktivní po celý rok svými hnědě pruhovanými listy, ale ještě více v době, kdy vyhání květonosný stonek zakončený širokým květenstvím, tvořeným jasně červenými listeny, které se překrývají jako tašky na střechách.

Mezi těmito listeny se objevují skutečné trubkovité, žluté květy, které však vydrží kvést krátce. Listeny mohou mít červenou, žlutou, nachovou nebo zelenou barvu. Jako u většiny broméliovitých, i u této listová růžice po odkvětu odumře. Z mateřské rostliny však vyrůstají odnože, z kterých lze vypěstovat rostliny nové. Oddělují se tehdy, kdy dosahují 1/2 velikosti mateřské rostliny. Každá odnož však musí mít vlastní kořeny, bez kterých nezakoření.

Teplota

Ideální je běžná pokojová teplota.

Světlo

Aby měla vriesea syté vybarvení listů a dobře kvetla, potřebuje velmi jasné světlo s několika hodinami přímého slunečního svitu denně. Chráníme ji před letním sluncem, mohlo by ji spálit listy.

Voda

V době vegetace zaléváme vydatně, v zimě slabě. Střed listové růžice by měl být stále plný vody až na výjimku, kdy vyrůstá nové květenství. V tomto případě by voda způsobila uhnívání. Zaléváme zásadně vlažnou, odvápněnou vodou. Rostlinu často mlžíme a květináč s ní umístíme do misky s vlhkými oblázky. V zimě zaléváme slabě.

Hnojení

V době růstu hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem.

Přesazování

Mladé rostliny přesazujeme každoročně.

Rozmnožování

Množíme semeny, což je spíše záležitost pro profesionála nebo odnožemi, které je jednodušší a úspěšné.

Návrh na umístění

Vriesea bude vypadat pěkně umístíme-li ji jako solitér na nízký stolek, abychom ji mohli pozorovat shora. Pruhované listy a dekorativní červené květenství tak vyniknou nejlépe.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: