Toulitka

Toulitka

Toulitka (Anthurium scherzerianum) byla objevena roku 1867 v deštných pralesích v Kolumbii. Když vědci přemýšleli, jak ji pojmenovat, inspirovala je právě dlouhá palice, která vyrůstala ze sytě červeného toulce a tvořila dominantu do té doby nevídaného květu. Květina nakonec dostala jméno Anthurium ? "ocasnatá rostlina".

V tropické Americe roste přes 500 druhů rodu Anthurium. Jsou to vzpřímené byliny většinou s krátkým kmínkem; listy mají různé tvary a jsou kožovité. Pěstují se pro dekorativní listen (toulec). Křížením vznikla řada odrůd, které se liší barvou, velikostí i tvarem toulce, který může být červený, bílý, oranžový nebo i skvrnitý. V pokojových podmínkách kvete od jara do podzimu, každý květ vydrží i několik týdnů.Anthurium je typicky skleníková rostlina, kterou často pěstujeme i v našich domácnostech.

Teplota

V létě 20 až 27 °C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C (15 až 22 °C).

Světlo

Pro všechny druhy je nejvhodnější rozptýlené světlo, příp. polostín, přímé oslunění jim příliš nevyhovuje. Nutné je i během zimních měsíců zajistit dostatek světla.

Voda

Substrát udržovat stále vlhký, k zálivce používat vodu pokojové teploty, rostlina špatně snáší tvrdou vodu, proto pokud možno zalévat vodou dešťovou. Anthurie vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost. Prospěje časté rosení listů, při rosení květů se však na toulci mohou objevit ne příliš hezké skvrny. V době vegetace přihnojujte dvakrát měsíčně.

Přesazování

Obvykle každé 2 roky do vzdušné, dobře propustné zeminy (např. směs málo rozložené rašeliny s kompostovanou kůrou) s pH 5 až 5,5.

Množení

Starší rostliny se množí dělením při přesazování, možno množit i semenem. Semenné rostliny se uměle opylují, semena pak v bobulích dozrávají asi za 10 měsíců. Protože semena brzy ztrácejí klíčivost, je nutné je vysévat ihned po sklizni.

Choroby a škůdci anturií

Hnědé skvrny na listech

Příčnou bývá popálení sluncem. Rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.

Hnědé špičky listů

Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta doporučujeme rostlinu rosit. Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití příliš tvrdé vody.

Uhynutí rostliny

U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.

Hmyz

Nejčastější bývají na antúrii puklice, třášněnky, svilušky a vlnatí červci.

Návrh na umístění: Velká toulitka nejvíce vynikne jako solitér, tvořící jasný barevný ústřední bod pokoje.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: