Tolmiea

Tolmiea

Tolmiea (Tolmiea menziesii) pochází ze západního pobřeží Severní Ameriky a je botanickou kuriozitou, protože je živorodá, v prohlubni srdčitých, chlupatých listů se vytváří pupeny, z nichž vyrůstají malé rostliny a jakmile se list skloní k zemi, vyrůstají jim i kořínky.

Je to rozložitá, zimovzdorná 25?30 cm velká trvalka, která je vhodná do závěsných nádob. Kvete v hroznu hnědě zbarvenými květy. Je to velmi rozšířená a nenáročná pokojová rostlina.

Teplo

Je mrazuvzdorná až do ?15 °C. Ale je lepší ji přezimovat při teplotě 5?10 °C. Doporučuje se pěstovat v dobře větrané místnosti. Při teplotě nad 20 °C je potřeba rostlinu rosit. V létě můžeme umístit na zahradě, do stínu.

Světlo

Pěstujeme na světlém nebo polostinném místě. V zimě potřebuje dobré osvětlení, jinak listy začnou vadnout a ztrácet barvu.

Voda

V létě zaléváme vydatně, v zimě udržujeme jen vlhký bal. Dáváme pozor, aby nedocházelo k přelití.

Hnojení

V době aktivního růstu rostliny hnojíme od března do října jedenkrát za týden. Používáme tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. V ostatních obdobích přihnojujeme jedenkrát do měsíce.

Při nedostatku minerálních látek jsou mladé listy malé, vadnou a opadávají. Velké rostliny s dlouhými větvemi ztrácí dekorativní vzhled.

Přesazování

Přesazování je zbytečné. Nejlepší je na jaře nebo v létě zasadit malé dceřinné rostliny.

Rozmnožování

Množíme dceřinými rostlinami, zasazenými, ovšem bez mateřského listu, do země. Mimo se tvoří také výběžky.

Choroby a škůdci

Hnědnutí okrajových listů je způsobeno příliš teplým přezimováním.

Tolmiea špatně snáší přebytek vody, ten má většinou za následek, že kořeny začnou zahnívat.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: