Tolmiea (Tolmiea menziesii) pochází ze západního pobřeží Severní Ameriky a je botanickou kuriozitou, protože je živorodá, v prohlubni srdčitých, chlupatých listů se vytváří pupeny, z nichž vyrůstají malé rostliny a jakmile se list skloní k zemi, vyrůstají jim i kořínky.
Je to rozložitá, zimovzdorná 25?30 cm velká trvalka, která je vhodná do závěsných nádob. Kvete v hroznu hnědě zbarvenými květy. Je to velmi rozšířená a nenáročná pokojová rostlina.
Je mrazuvzdorná až do ?15 °C. Ale je lepší ji přezimovat při teplotě 5?10 °C. Doporučuje se pěstovat v dobře větrané místnosti. Při teplotě nad 20 °C je potřeba rostlinu rosit. V létě můžeme umístit na zahradě, do stínu.
Pěstujeme na světlém nebo polostinném místě. V zimě potřebuje dobré osvětlení, jinak listy začnou vadnout a ztrácet barvu.
V létě zaléváme vydatně, v zimě udržujeme jen vlhký bal. Dáváme pozor, aby nedocházelo k přelití.
V době aktivního růstu rostliny hnojíme od března do října jedenkrát za týden. Používáme tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. V ostatních obdobích přihnojujeme jedenkrát do měsíce.
Při nedostatku minerálních látek jsou mladé listy malé, vadnou a opadávají. Velké rostliny s dlouhými větvemi ztrácí dekorativní vzhled.
Přesazování je zbytečné. Nejlepší je na jaře nebo v létě zasadit malé dceřinné rostliny.
Množíme dceřinými rostlinami, zasazenými, ovšem bez mateřského listu, do země. Mimo se tvoří také výběžky.
Hnědnutí okrajových listů je způsobeno příliš teplým přezimováním.
Tolmiea špatně snáší přebytek vody, ten má většinou za následek, že kořeny začnou zahnívat.
![]() | poslat e-mailem |
![]() | vytisknout článek |