Tilandsie šedá (Tillandsia usneoides) je velmi zajímavá epifytní rostlina s tenkými listy, visícími na dlouhých výhoncích, pokrytých stříbrnými, mnohočlennými šupinkami, které slouží k pohlcování vláhy ze vzduchu. Rostlina nemá kořeny (kořínek se objevuje pouze u vyklíčených semenáčků).
Způsobem růstu i vzhledem připomíná lišejníky rodu Usnea ? odtud druhové jméno. T. usneoides je rozšířena od Kalifornie v USA až po Argentinu a Chile.
Nenápadné kvítky se objevují jednotlivě v redukovaném kratičkém klasu a mají zelenožluté okvětní lístky. Tillandsii šedou můžeme umístit jak v epifytních sklenících, tak i volně v bytech (častější rosení). Nedaří se jí jen v epifytních skříních, kde trpí nedostatečným pohybem vzduchu. Pokud ji zavěsíme na zahradě do polostínu, obejde se celé léto bez jakékoliv péče!
Potřebuje slunné, v každém případě velmi světlé stanoviště.
Rostlině vyhovuje pokojová teplota. Musí mít dostatek čerstvého a proudícího vzduchu.
Vodu a živiny přijímá přímo listy. Proto je potřeba rostlinu často a pravidelně rosit vodou, ve které rozpustíme vhodné hnojivo s nízkým obsahem dusíku, nejlépe hnojivo určené k přihnojování na list. Hnojivý roztok musí být silně zředěný.
Rozmnožuje se semeny nebo mladými rozetkami, které se sázejí do mělkých květináčů s písčitou půdou. Kořeny brzy mizí a mladé rostliny se přichytí k jakékoliv půdě.
Hnědé skvrny na listech bývají způsobeny popálením od slunce.
Hnědé špičky listů jsou způsobeny suchým vzduchem, ale také nedostatkem vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny je u nekvetoucí rostliny příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Rostlina může být napadána puklicemi a vlnatými červci.
Z vláken se po úpravě splétají provazy, vlákna byla také používána na vycpávky čalouněného nábytku.
![]() | poslat e-mailem |
![]() | vytisknout článek |