Střevičníkovec, Venušin střevíc

Střevičníkovec, Venušin střevíc

Tato ?pantoflíčková orchidej? (Paphiopedilum) je pěstována napříč celým světem a tvoří bezpočet hybridů, které vznikly křížením asi osmdesáti druhů.

Pafilopedila mají zvláštní růstový rytmus: Z každé listové růžice vyroste jen jeden květní stvol. Pak následuje tvorba postranních, nových růžic, z nichž vyrostou květní stvoly až v následujícím roce. Květy jsou bílé, žluté, zelené, hnědé nebo purpurové a často proužkované, skvrnité nebo tygrované.

Teplo

Celoročně pěstujeme při pokojové teplotě, ale v noci chladněji. Výjimka: V září, po skončení růstu ponecháme 2?3 týdny v noci v chladnu a ve dne na plném slunci.

Světlo

V létě vyžaduje polostín, v zimě světlo ale nikdy na slunci.

Voda

Zajistíme stálou mírnou vlhkost půdy. Zaléváme teprve tehdy, když substrát vyschne, protože kořeny nesnášejí trvalé přemokření. V zimě zaléváme jen nepatrně. Zajistíme vysokou vzdušnou vlhkost. Listy často rosíme.

Hnojení

Od dubna do září každé tři týdny přihnojíme nízkou dávkou.

Přesazování

Přesazujeme po odkvětu, ale jen tehdy, když je substrát ulehlý nebo zplesnivělý. Rostlinu zasazujeme tak, že ji téměř úplně zasypeme, neboť kořeny se často vytlačují ven ze substrátu.

Množení

Množíme při přesazování dělením.

Choroby a škůdci

Poupata, listy a kořeny mohou být poškozeny přílišnou vlhkostí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: