Streptokarpus ? Tořivka

Streptokarpus ? Tořivka

Do Evropy byl první streptokarpus (Streptocarpus) přivezen v roce 1824. Ve své domovině, především v jižní a východní Africe, je streptokarpus růžicovitě rostoucí trvalka s dlouhými, jazykovitými, lehce svraskalými listy a souměrnými nálevkovitými květy na 20?30cm dlouhých stoncích. Řezané květy vydrží ve váze více jak dva týny.

Pěstované rostliny jsou hybridy pocházející z různých křížení. Rozlišujeme drobnokvěté, ale velmi bohatě kvetoucí odrůdy a novější velkokvěté hybridy. Barvy květů jsou podobné jako u afrických fialek ? bílá, růžová, červená, fialová a modrá v různých odstínech.

Teplo

Vyhovující je normální pokojová teplota, pro přezimování přibližně 15 °C.

Světlo

Po většinu roku pěstujeme na jasném rozptýleném světle, ale bez přímého slunce v létě. Pokud rostlina kvete i dále i na podzim a v zimě, přemístíme ji na přímé slunce, prodloužíme tím délku kvetení.

Voda

Zaléváme jen měkkou, odraženou vodou. Půdu udržujeme rovnoměrně vlhkou, v zimě zaléváme poněkud méně. Streptokarpus je citlivý na převlhčení, takže ho nesmíme postřikovat ani smáčet listy. Zajistíme vyšší vzdušnou vlhkost.

Hnojení

Od března do srpna každých 14 dní přihnojíme, ale nikdy nehnojíme na vyschlý kořenový bal!

Přesazování

Přesazujeme na jaře. Předtím méně zaléváme, aby listy nebyly tak křehké.

Množení

Můžeme množit semeny při teplotě půdy okolo 20 °C nebo listovými řízky, které zakořeňují ve vodě. Lepší je list rozříznout uprostřed a řeznou plochou ho necháme zakořenit v písku. Rostliny kvetou za 7 měsíců. Další možností je dělením při přesazování.

Choroby a škůdci

Mšice, svilušky a třásněnky se objevují v suchém vzduchu.

Hnědnutí listových okrajů je způsobeno suchem nebo přemokřením.

Uhnívající listy jsou způsobeny přelitím nebo je rostlina na příliš chladném stanovišti.

Doporučení

Streptocarpus má mělké kořeny a nejlépe se mu vede v polovysokém květináči.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: