Štětkovec citronový

Štětkovec citronový

Štětkovec citronový (Callistemon citrinus) patří k zajímavým hrnkovým rostlinám. Název callistemon je řeckého původu ? kallos znamená pěkná, stemon je tyčinka. Rostlina patří do čeledi myrtovitých a pochází z Austrálie.

Je to stálezelený keř s šedozelenými kopinatými listy a asi 10 cm dlouhými květenstvími, připomínající kartáč na čištění lahví, s dominantními červenými tyčinkami. Na konci každého květenství vyhání nový výhon.

Listy jsou kožovité, pevné, a když je rozetřeme, aromaticky voní. Díky tomu jsou imunní vůči škůdcům. Zajímavé je uspořádání listů. Protože callistemony milují slunce, jsou jejich listy nakloněny tak, aby v letních vysokých teplotách nebyla listová plocha přímo vystavena slunečnímu žáru. Tím rostlina minimalizuje ztrátu vody odpařováním.

Světlo

Rostlina potřebuje plné slunce.

Teplo

V létě vyžaduje teplé místo, v zimě chladné vzdušné s teplotami kolem 5 ºC, teplota by pokud možno neměla překročit 10 ºC.

Voda

V době vegetace zaléváme vydatně, v zimě zálivku omezíme. Kořenový bal však nesmí nikdy úplně vyschnout. Zaléváme měkkou vodou.

Hnojení

Od jara do podzimu hnojíme každých 14 dní nevápenatými hnojivy.

Přesazování

Můžeme přesazovat každým rokem na počátku jara.

Množení

Množíme vrcholovými řízky od srpna do října. Řízky zakořeňují při teplotě půdy 20 °C.

Choroby a škůdci

Rostlina shazuje listy při přeschnutí.

Další péče

Vhodný je letní pobyt venku, protože rostlina vyžaduje čerstvý vzduch.

Bez zimního chladného stanoviště rostlina těžko nasazuje květy.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: