Sleziník hnízdový

Sleziník hnízdový

Sleziník (Asplenium nidus) patří mezi kapradiny a pochází z tropických deštných lesů severní Austrálie a jihovýchodní Asie. Vlákna sleziníků se dříve používala jako lék, odtud také pochází jejich jméno odvozené z řečtiny ? lék na slezinu.

Má zářivé, nedělené listy tvořící nálevkovitou růžici. Barva listů j barvou svěže zeleného jablka. Mohou dosahovat výšky až 1 m, ale běžná délka je 35 ? 50 cm. Nové nerozvinuté listy jsou křehké a mohou se snadno poškodit, proto je vhodné se jich dotýkat pokud možno co nejméně. Sleziník hnízdový je vhodná rostlina pro epifytní kmeny a mechové sloupky.

Teplota

Ideální je teplota kolem 20 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C, aby listy zůstaly zdravé.

Světlo

Stanoviště by mělo být dostatečně světlé. Je možný lehký polostín, ale ne tmavé místo. Rostlinu chráníme před přímým sluncem.

Voda

Zalévání hojné od jara do podzimu a v zimě mírné. Abychom předešli hnědnutí špiček a okrajů listů, potřebuje rostlina vysokou vzdušnou vlhkost. Rostlinu často rosíme a květináč umístíme do misky s vlhkými oblázky. Ideální vlhkost vzduchu je 50 až 55%. Je nutné stavět rostlinu co nejdále od radiátorů.

Hnojení

Slabě hnojíme od března do září každých čtrnáct dní slabě koncentrovaným roztokem hnojiv.

Přesazování

Podle potřeby přesazujeme brzy na jaře. Pro sleziník hnízdový nepoužijeme příliš velký květináč a zvolíme jen lehký substrát. Možná budeme muset květináč rozbít, protože se jeho stěn drží svými kořeny.

Rozmnožování

Asplenium, se stejně jako ostatní kapradiny, množí výtrusy a dělením.

Choroby a škůdci

Hnědé skvrny na listech

Příčinou bývá průvan

Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu

Příčinou bývá puklice.

Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají

Příčinou je příliš suchý vzduch.

Listy blednou a jsou popálené

Příčinou bývá stanoviště na příliš siném slunci.

Listy blednou a růst je slabý

Příčinou je nedostatek živin.

Listy odumírají

Nejčastější příčinou je suchý vzduch a suchý substrát.

Kapradiny mohou napadat červci a štítěnky. Jako ochrana proti škůdcům slouží některé insekticidy, ale lépe je potírat listy ředěným lihem. Mšice odstraníme potíráním mýdlového roztoku.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: