Sabal

Sabal

Sabal patří mezi nejotužilejší druhy palem. Pochází ze středovýchodu USA, kde odolává mrazům i přes ?20 °C.

Sabalové palmy jsou nápadné především svými hluboce členěnými dlanitými listy. Některé druhy jsou trsnaté, keřovité, nevytvářejí typický kmen, jiným kmen vyrůstá šikmo od báze. Ve své vlasti dosahují ty největší při průměru kmene okolo 1 m i výšky asi 25 m.

V obchodech se prodává především Sabal minor dorůstající sotva 2 m, trsnatého vzrůstu s oddenkovými výběžky. Jeho více než metr široké, hluboce členěné listy mívají mnohdy namodralý nádech.

Patří mezi pomalu rostoucí palmy. V našich podmínkách je roční přírůstek jeden až tři listy, ale přesto mají velmi vysokou okrasnou hodnotu a jsou požitkem pro všechny, kteří mají rádi na zahradě něco výjimečného.

Světlo

Celoročně pěstujeme na světlém místě, zvláště v zimě.

Teplo

V létě se doporučuje teplé venkovní stanoviště, ale nesmíme ji umístit na výslunné místo, protože nesnáší přímé slunečné paprsky a průvan. V zimě musí být bezpodmínečně umístěna do chladné místnosti s teplotou okolo 15 °C (jinak hrozí napadení škůdci).

Palma je mrazuvzdorná, pokud je vysazena volně v zemi, pokud je ponechána v květináči je její odolnost maximálně ?5 °C.

Voda

V létě vyžaduje vydatnou zálivku, v zimě zaléváme jen tolik, aby kořenový bal nevyschnul. V květináči nesmí zůstat stát přebytečná voda, přemokření jí velmi škodí

Hnojení

Od května do srpna přihnojujeme každý týden.

Přesazování

Přesazujeme podle potřeby.

Množení

Množíme semeny.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: