Prvosenka ? primulka

Prvosenka ? primulka

Prvosenka, (jinak též primulka) patří do čeledi prvosenkovitých a známe jich asi 500 druhů. Jen několik z nich lze pěstovat v domácích podmínkách a z nich ještě část nelze pěstovat dlouhodobě.

Prvosenky rostou v mírném pásu celé severní polokoule, zřídka i v Jižní Americe.

Které prvosenky pěstujeme doma?

Prvosenka žahavá (Primula malacoides) ? je jednoletá a pěstujeme ji jen do odkvětu.

Prvosenka nálevkovitá (Primula obconica) ? tento druh lze pěstovat dlouhodobě a lze se s ním setkat v několika působivých barevných květenstvích. Květy mohou být bílé, růžové, červené či světle fialové.

Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris) ? také s ní se setkáme v mnoha barvách květů ? bílé, krémové, žluté, oranžové, růžové, červené, fialové i modré. Tato jediná je původem ze západní Evropy, ostatní pocházejí z Číny.

Světlo

Potřebuje přímé sluneční světlo, nevadí jí ani zimní sluneční paprsky.

Voda

V době kvetení zaléváme vydatně, nikdy nenecháme vyschnout. Po odkvetení zaléváme mírně. Prvosenky jsou citlivé na zálivku tvrdou vodou.

Hnojení

Jednou za čtrnáct dní hnojíme standardním hnojivem. Ovšem pozor ? prvosenky jsou citlivé na nadbytek solí, proto je musíme hnojit opatrně, raději polovinou doporučené dávky.

Teplota

Ideální je chladné prostředí, přibližně 10?12 °C. Při této teplotě kvete nejdéle, při vyšší se doba květů úměrně zkracuje.

Vlhkost vzduchu

Primulka má ráda vyšší vlhkost vzduchu, proto je vhodný květináč postavit do misky s vlhkými oblázky.

Přesazování

Přesazujeme po odkvětu. Doporučená směs zeminy ? 1 díl rašeliny, 1 díl listovky, 1 díl písku. Nutná je dobrá drenáž.

Množení

Množíme semeny a dělením keře při přesazování. Semena, získaná při umělém opylení vyséváme v červnu až červenci. Semena ukládáme do širokých misek a zasypáváme lehkou vrstvou vlažné půdy do výšky asi 2 mm a přikryjeme sklem. Umístíme na chladné a zastíněné stanoviště.

Choroby a škůdci

Při přehnojení nebo přelití žloutnou listy.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: