Pokojová lipka ? Lípěnka africká

Pokojová lipka ? Lípěnka africká

Pokojová lipka (Sparmannia africana) roste jako strom, který pochází z jižní Afriky. Rychle narůstá do výšky, a proto potřebuje dostatek místa i dostatek světla. Vyhovuje jí chladnější místnost. Je vhodnou rostlinou do zimních zahrad.

Lipka má velké sametově měkké listy, které jsou lipově zelené, po obou stranách chlupaté a vyrůstají na dlouhých řapících. Větší jedinci vykvétají od zimy do jara bílými květenstvími se žlutými a červenými tyčinkami.

Teplo

Po celý rok pěstujeme při mírné teplotě, lépe chladněji. Přezimuje nejlépe při teplotě 10?15 °C.

Světlo

Po celý rok světlé a slunné místo, ne však úpal. Není-li místo optimální, rostlina má příliš dlouhé nevzhledné řapíky listů.

Voda

Během vegetačního období vyžaduje dostatek vody a živin, protože velké a měkké listy značné množství vody odpaří. Substrát musí být stále vlhký. I když přelití a stagnující voda škodí. V zimě při nízkých teplotách je třeba zalévat velmi opatrně.

Hnojení

Od srpna do března týdně hnojit, v zimě na světlém místě, jednou za 2 měsíce.

Přesazování

Přesazujeme podle potřeby časně na jaře. Má bohatý kořenový systém. Mladé rostliny se přesazují častěji. Je-li rostlina příliš vyholena, je zpětný řez až do starého dřeva možný.

Lipka rychle prokořeňuje substrát a snadno se převrhne, je-li v příliš malé nádobě. Přesazovanou rostlinu dáme nejlépe do mnohem větší nádoby, než byla a zbývající prostor vyplníme keramzitem, zadržujícím vodu. Tím rostlina získá více stability a i v teplejším prostředí stejnoměrnou vzdušnou vlhkost.

Množení

Množíme na jaře bylinnými řízky, pod fólií. Z květonosných výhonů lze získat kompaktnější, snadno kvetoucí rostliny. Z řízků jen z olistěných výhonů budou silně vzrůstné exempláře, které pokvetou až ve vyšším věku.

Choroby a škůdci

Vyholování a opad listů je způsoben nedostatkem světla a živin nebo příliš teplým umístěním.

Svilušky a třásněnky se objevují při nedostatku čerstvého vzduchu.

Popálené listy způsobuje přímé slunce.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: