Pilea

Pilea

Pilea patří mezi na pěstování nenáročné pokojové rostliny, měl by si s ní poradit i začátečník. Je příbuzná s kopřivou, v přírodě existuje přibližně 400 druhů zástupců tohoto rodu.

Pilea cadierei patří mezi nejznámější druhy, dosahuje přibližně třiceti centimetrů a dobře ji poznáme podle světlých skvrn na listech. Listy jsou vstřícné, okrouhlého tvaru, na konci zašpičatělé, maximálně 10 cm dlouhé. Vršek listu může mít nejasný zubatý okraj. Listy jsou podél žilek zelené a mezi žilkami stříbřité. Květy jsou drobné, jednopohlavní ? shromážděné v ženských a mužských štětičkovitých květenstvích.

Teplota

V zimě dbáme, aby teplota neklesla pod 10 °C, v ostatních obdobích roku průměrná teplota.

Světlo

Rostlina vyžaduje jasné světlo nebo polostín, v létě je však nutná ochrana před přímými slunečními paprsky.

Voda

Od jara do podzimu je vhodná bohatá zálivka, mezi zálivkami necháme substrát mírně oschnout. V zimě zálivku výrazně omezíme a také se vyvarujeme příliš studené vody. Také pravidelně rosíme listy.

Přesazování

Pokud je zachována starší rostlina, na jaře ji přesadíme.

Hnojení

V období aktivního růstu od března do srpna hnojíme každé dva týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Jestliže je v substrátu málo živin, mladé listy se zmenšují.

Množení

Množí se vrcholovými řízky po celý rok. Mladé rostliny musíme zaštipovat. Přezimují na světlém a teplém místě.

Choroby a škůdci

Svilušky ? napadnou rostlinu v přílišném suchu, např. v důsledku působení ústředního topení.

Odpadávání listů v zimě ? příčinou může být chladný vzduch a mokrý substrát. Několik listů ztratí přes zimu i dobře ošetřovaná rostlina.

Vadnutí listů, ztráta barvy, zahnívání stonku, odpadávání listů ? příčina bude, zejména v zimě, v přelití.

Hnědé špičky a okraje listů ? rostlina je příliš ve stínu, a je tedy třeba umístění na světlejším místě. Druhou možností je příliš nízká teplota.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: