Pepřinec

Pepřinec

Pepřinec (Peperomia) pochází z tropických deštných lesů Ameriky, kde roste na kmenech stromů nebo v mechovité půdě. Je to poměrně drobná rostlina, dorůstající zřídkakdy větší výšky než 25 cm.

Pepřinec (Peperomia) pochází z tropických deštných lesů Ameriky, kde roste na kmenech stromů nebo v mechovité půdě. Je to poměrně drobná rostlina, dorůstající zřídkakdy větší výšky než 25 cm.

Roste pomalu a některé z nich tvoří vzpřímená květenství z drobných nazelenalých kvítků. Peperomie má spoustu druhů, jsou mezi nimi peperomie převislé, vzpřímené i kompaktně rostoucí druhy ? s listy dužnatými, rýhovanými, zvrásněnými, hladkými, plstnatými, zelenými, panašovanými nebo dokonce pruhovanými.

Teplota

Optimální teplotní rozmezí je 13?18°C. V zimě může teplota klesnout až k 10 °C, pokud současně omezíme zalévání. Maximální letní teplota v létě je 23 °C.

Světlo

Ostré rozptýlené světlo, především v létě je nutné zastínění před přímými slunečními paprsky. Druhům Pepřince s tmavě zelenými listy se daří v lehkém polostínu, pestrolisté druhy jsou více světlomilné.

Voda

Musí být pravidelná, na jaře i v létě mírná. Zavlažujeme tak, aby před zálivkou substrát částečně proschnul, ale musíme zalít dříve než začnou vadnout listy. Přelití by mohlo způsobit úhyn rostliny. V zimě zaléváme jen velmi málo. Pepřince mají rády vlhké prostředí. Listy během léta rosíme.

Hnojení

V období aktivního růstu, od března do srpna, hnojíme pepřince každé dva týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Jestliže substrát neobsahuje dostatek živin, zmenšují se mladé listy.

Přesazování

Protože pepřince nevytvářejí rozsáhlý kořenový systém, nepotřebují tak často přesazovat. Pokud je ale potřeba přesadit, potom na jaře. Vepřincům nejlépe vyhovuje rašelinový substrát.

Množení

Množení je možné listovými a stonkovými řízky, které necháme zakořenit při teplotě půdy okolo 18 °C.

Choroby a škůdci

Listy hnědnou na špičce a na okraji ? příčinou je náhlý pokles teploty. Odstraníme poškozené listy a nestavíme rostlinu do průvanu ani blízko chladného okna.

Náhlá ztráta listů u dužnatých druhů ? na vině je předcházející zvadnutí před opožděnou zálivkou. Před zálivkou musí být substrát spíše sušší, ale je nutno zalít dříve, než vadnou listy.

Listy zvadlé, odbarvený stonek, listy hnijí nebo mají na rubu korkovité skvrny ? příčinou je přelití, zvláště v zimě.

Náhlá ztráta listů v zimě ? příliš nízká teplota.

Blednutí a žloutnutí listů ? rostlina má příliš mnoho slunce.

Rostlinu občas napadají svilušky.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: