Okrasný lilek patří do rodu Solanum. Zahrnuje více jak 2000 druhů. Pochází ze střední a jižní Ameriky. Pro okrasné plody se nejvíce pěstují dva druhy lilku, které jsou si velmi podobné.
Ozdobný lilek (Solanum capsicastrum), který vytváří hustě rozvětvený keřík s tmavě zelenými, jemně chlupatými kopinatými listy, na okrajích lehce zvlněnými. Malé, hvězdicovité, bílé květy s vyčnívajícími tyčinkami se zakládají v létě a mění se v kulaté bobule o průměru kolem 13 mm. Nejdříve jsou zelené, mění se v bledozelené, pak bílé a před dozráním jsou oranžové až červené. Na rostlině zůstávají po celou zimu.
Lilek korálový (Solanum pseudocapsicum) je o něco vyšší a má větší a jasněji zbarvené bobule.
V chladné místnosti u slunného okna vydrží bobule po měsíce dlouho. Někteří tyto rostliny vyhazují, když barevný efekt plodů pomine. Ale lilek je možno pěstovat dále, pokud se ovšem dobře přezimuje.
Lilek dává přednost nižší pokojové teplotě okolo 15 °C. Přezimuje na světlých a chladných místech s teplotami kolem +10 °C. Přílišné horko a sucho způsobí, že se plody scvrknou a opadají.
Vyžaduje světlé stanoviště s přímým osvětlením a vzdušné místo.
V létě zaléváme okrasný lilek vydatně, v zimě podle toho, zda je spíše v chladnější nebo teplejší místnosti. Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Postavíme ho na vlhké oblázky a často rosíme.
V létě hnojíme jednou za 14 dní standardním tekutým hnojivem.
Při delším pěstování přesazujeme na jaře. Kořenový bal přitom trochu zmenšíme a rostlinu sestřihneme.
Množíme semeny z vlastních rostlin ? dužinu odstraníme, semena necháme zaschnout a na jaře vyséváme. Mladé rostliny 2× zaštípneme, aby byly košatější. Můžeme také množit stonkovými řízky na jaře.
Rostliny, které jsou přes léto umísťovány venku, nasazují více plodů.
Plody jsou jedovaté, rostlinu proto umístíme mimo dosah malých dětí, které by mohla lákat jejich zářivá barva.
Mšice a svilušky napadají rostlinu v příliš teplém místě se suchým vzduchem.
![]() | poslat e-mailem |
![]() | vytisknout článek |