Nolina

Nolina

Nolina (Beaucarnea recurvata) ve své domovině dorůstá výšky okolo 9 metrů. Jedná se o nenáročnou dlouhověkou pokojovou rostlinu. Do našich domovů se dostala z pustých oblastí jihovýchodního Mexika.

Nolina je taky často nazývána jako "sloní noha" a svým kmínkem rostlina opravdu sloní nohu připomíná. Roste pomalu, ale časem vytvoří kmínek až jeden metr vysoký a naspodu ztlustlý do tvaru veliké cibule.U kořene je tlustá a do výšky se zužuje. Ztlustlá část stonku slouží jako zásobník vody, takže rostlině neškodí občasné sucho u kořenů. Listy tvoří na vrcholu kmene chochol. Z tohoto chocholu se obloukovitě klenou dlouhé, řemenité listy, které se někdy na koncích stáčejí.

Teplota

Vyhovující je běžná pokojová teplota, v zimě rostlině svědčí teploty okolo 10 ºC. V létě, pokud je dostatečně teplé, se jí bude líbit i venku.

Světlo

Jasné osvětlené místo, slabší přímé slunce je prospěšné.

Voda

V době vegetace pravidelně zaléváme, v zimě zálivku omezíme. Nikdy rostlinu nezalijeme dříve, než substrát zcela vyschne. Delší sucho snášejí rostliny výborně, takže když zapomeneme zalít, vůbec nic se nestane. Mokro u kořenů je škodlivé. Rosení není nutné.

Hnojení

V létě mírně přihnojujeme dvakrát do měsíce tekutým hnojivem pro kaktusy a sukulenty rozpuštěným ve vodě.

Přesazování

Přesazujeme v případě nutnosti vždy na jaře. Nejvíce se rostlině daří v namíchané zemině z klasického substrátu pro pokojové rostliny a hrubého písku.

Množeni

Množit můžeme semeny nebo pomocí postranních výhonků, které se na ní tvoří.

Choroby a škůdci

Přelití rostlině nesvědčí, mohla by začít hnít.

Rostlinu napadají svilušky a štítěnky při vysokých teplotách v zimě.

Pozor: Nolina má velice ostré listy, které způsobují při nepozorné manipulaci velice bolestivé řezné rány.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: