Netík

Netík

Netík (Adiantum) je kapradina s nejmenšími lístečky, která se u nás prodává. Do Evropy se dostala z tropických a subtropických deštných lesů Střední a Jižní Ameriky. Netík vytváří vějířovité kaskády svěže zelených lístků přichycených na černých drátkovitých stoncích. Drobné lístky mají trojúhelníkový tvar a vypadají jako zmenšeniny listů jinanu.

Odrůdy

Adiantum caudatum je rostlina vhodná pro závěsné nádoby, A. hispidulum je spíše malá kapradina, naopak A. formosum dorůstá až 1 m.

Teplota

Ideální je normální pokojová teplota okolo 21 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 10 °C.

Světlo

Netík nejlépe poroste na parapetu severního okna, ale spokojí se i s místy, kde je rozptýlené světlo. Netík nevystavujeme přímému oslunění, protože by ho sluneční paprsky spálily.

Voda

Zálivka je na jaře i v létě hojná, v zimě mírná, půda však musí být stále vlhká. Zaléváme do misky pod květináčem. Netík je kapradina, takže vysoká vlhkost vzduchu je pro něj nutností. I při normální pokojové teplotě denně postřikujeme odstátou vodou. Ideální vlhkost vzduchu je 50 až 55%. Je nutné stavět rostlinu co nejdále od radiátorů.

Hnojení

V létě hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou tekutého hnojiva rozpuštěného ve vodě.

Přesazování

Netík můžeme pěstovat v menším květináči, protože mírné zmenšení květináče dělá Netíku dobře. Rostlinu přesazujeme na jaře, když začnou kořeny vylézat odtokových otvorem květináče. Zeminu příliš nestlačujeme, abychom zajistili rostlině vzduch kolem kořenů.

Rozmnožování

Netík se množí ze spór, které vyrůstají na rubu listů. Spóry se vysévají časně zjara a udržují se při teplotě asi 21°C, mohou se také zahřívat zespod. Další způsob je dělení rostliny na začátku léta, avšak rozdělené rostlině potom dlouho trvá, než zase začne růst.

Choroby a škůdci

Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu: Příčinou bývá puklice.

Listy opadávají, žloutnou a naspod listů jsou žluté tečky: Příčinou bývá příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu.

Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají: Příčinou je příliš suchý vzduch.

Listy blednou a jsou popálené: Stanoviště je na příliš silném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním sluncem dobře ochránit.

Listy blednou a slabě rostou: Příčinou je nedostatek živin.

Listy odumírají: Nejčastější příčinou bývá suchý vzduch a suchý substrát.

Kapradiny mohou napadat červci a štítěnky. Jako ochrana proti škůdcům slouží některé insekticidy, ale lépe je potírat listy ředěným lihem. Mšice odstraníme potíráním mýdlového roztoku.

Pokud se stane, že listy netíku uschnou, ostříháme je až k zemině. Listy brzy vyrostou nové.

Návrh na umístění:

jemné, převislé, vějířovité listy této rostliny nejvíce vyniknou, umístíme-li květináč na podstavec nebo vyšší květinový stolek.
Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: