Láčkovka

Láčkovka

Láčkovka (Nepenthes) patří mezi masožravé rostliny, ve své domovině v tropických deštných pralesích roste zčásti epifyticky, zčásti v zemi. Ze stonku na koncích listů vyrůstají v obloucích nápadné konvice (láčky), které mohou být svojí velikostí a barvou velice rozmanité.

Konvice nejsou přeměněné květy, ale důmyslné pasti na hmyz, které se vyvinuly z listů. V původní domovině jsou tyto konvice vždy do jedné třetiny zaplněny vodou. Víčko zajišťuje, aby do konvic příliš nenapršelo. Obsahují vonné žlázky, které lákají hmyz, a ten pak zpravidla na hladkém okraji uklouzne a spadne do láčky, obsahující trávicí enzymy. V láčkách některých láčkovek byli údajně nalezeni i drobní hlodavci.

Láčkovky jsou vysazovány v závěsných nádobách, v nichž převisící konvice lépe vyniknou.

Náročnost na pěstování

Udržovat tuto rostlinu v pokojových podmínkách lze těžko. Láčkovku je nutné čas od času krmit mrtvými mouchami nebo kousíčky masa. Avšak často i přes splnění všech podmínek rostlina v pokojových podmínkách dlouho nevydrží.

Světlo

Láčkovku umisťujeme na velmi světlé místo, ale ne na přímé slunce.

Teplo

Rostlina vyžaduje teplotu po celý rok přes 20 °C.

Voda

Zaléváme pouze změkčenou odraženou vodou (nejvhodnější je dešťová příp. destilovaná voda). Substrát udržujeme rovnoměrně vlhký.

Láčkovky vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Ideální je květinová vitrína nebo teplý a vlhký skleník. K dosažení vysoké vzdušné vlhkosti rostlinu denně rosíme.

Hnojení

Ve vegetační době maličko přihnojujeme každé 3 až 4 týdny.

Přesazování

Přesazujeme podle potřeby na jaře do substrátu pro orchideje. Nádobu opatříme dostatečným odtokovým otvorem. Pozor, abychom při přesazování nepoškodili kořeny.

Množení

Množíme řízkováním, ale pro laiky je to velmi obtížné.

Choroby a škůdci

Suchý vzduch v bytových podmínkách je pro rostlinu záhubou.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: