Kykatka

Kykatka

Kykatka (Tillandsia cyanea) má trávě podobné, avšak kožovité listy, uspořádané do růžice. Jsou výrazným kontrastem masitému růžovému květenství, které je tvořeno přečnívajícími listeny s vykukujícími velkými, purpurově modrými květy se třemi korunními plátky.

V době kvetení mění listeny barvu ze zelené na růžovo červenou. Květy nekvetou nijak dlouho, ale ozdobné listeny vydrží po několik týdnů. Listová růžice, jako u většiny broméliovitých hyne.

Teplota

Tillandsie je teplomilná rostlina, proto ji v zimě musíme držet v místnostech s teplotou 24 - 26°C, minimální teplota je 15°C, v létě ne nižší 18°C.

Světlo

Má rada světlé místo bez přímých slunečních paprsků. V zimě ji postavíme blíže ke světlu.

Voda

Pravidelně avšak mírně zaléváme a to měkkou vlažnou vodou. Potřebuje vysokou vlhkost vzduchu (až 85%), proto rostlinu často rosíme měkkou vlažnou vodou.

Hnojení

V době vegetace hnojíme 1x za měsíc poloviční ředěnou dávkou standardního tekutého hnojiva. V zimě hnojíme jednou za 2 měsíce.

Přesazování

Přesazujeme na jaře jednou za 2 roky. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda, zeminu při přesazování příliš nestlačujeme.Tillandsie cyanea má ráda lehkou a propustnou zeminu z části složenou z rašeliny.

Rozmnožování

Množíme odnožemi, které se tvoří okolo mateřské rostliny. Tillandsie se může také množit semenem, ale tento způsob rozmnožování je náročnější.

Choroby a škůdci

Hnědé skvrny na listech

Příčnou bývá popálení sluncem a rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.

Hnědé špičky listů

Pravděpodobně má rostlina příliš suchý vzduch. V období léta se doporučuje rostlinu rosit. Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.

Pokroucené a skvrnité listy, spodní listy žluté

Příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát broméliovitých rostlin musí být stále vlhký.

Opadávání listů

Příčinou je příliš suchý vzduch.

Uhynutí rostliny

U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.

Mezi nejznámější škůdce, kteří na rostlině škodí jsou svilušky, třásněnky, červci, mšice, a červci.

Návrh na umístění

Kvetoucí rostlinu nejvíce oceníme zblízka. Po většinu roku pěstujeme kykatku na jasně osvětleném okenním parapetu. Poté co se objeví květenství, ji přemístíme na nízký stolek, abychom tak mohli obdivovat ozdobné růžovočervené listeny.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: