Koleus ? africká kopřiva

Koleus ? africká kopřiva

Rod Coleus roste asi ve 150 druzích v tropických oblastech Afriky a Asie. Jsou to jednoleté a víceleté byliny, ale i polokeře.

Koleus (Coleus blumei) je nenáročná keřovitá rostlina s pestrobarevnými listy. Patří mezi jedny z nejodolnějších a nejvděčnějších pokojových rostlin. Škála barev listů sahá od bílé nebo žlutozelené přes všechny odstíny červené až po tmavě fialovou, přitom může být listová čepel jednobarevná, proužkatá, mramorovaná, obroubená nebo s jinou kresbou.

Květy jsou světle modré, podobné květům šalvěje. I když jsou pěkné je lépe poupata včas vyštípnout, aby se rostlina neoslabovala. Rostliny se mají zaštipovat na výšku kolem 30 cm, aby si udržely stálý tvar.

Teplo

Rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota. V zimě chladnější, okolo 17 °C. Zimní minimum 12 °C.

Světlo

Koleus je světlomilný. Potřebuje dobré osvětlení (bez poledního slunečního úpalu), jinak nemají listy intenzivní vybarvení.

Voda

V létě zaléváme vydatně, jinak vadnou listy. V zimě zálivku omezíme. Substrát by měl být stále vlhký. Pozor však na přelití, které by vedlo k zahnívání kořenů. Zaléváme měkkou vodou. Koleus má rád vyšší vzdušnou vlhkost, proto v létě častěji rosíme.

Hnojení

Od března do srpna každých 14 dní hnojíme roztokem minerálních hnojiv pro pokojové rostliny s dekorativními listy.

Přesazování

Každý rok na jaře rostlinu seřízneme a přesadíme.

Rozmnožování

Množíme semeny na jaře a vrcholovými řízky na jaře a v létě. Řízky snadno zakořeňují v půdě i ve vodě. Mladé rostliny opakovaně zaštipujeme, aby se bohatě rozvětvily.

Rada navíc

Mladé rostliny jsou hezčí a mají lépe vybarvené listy, proto je lépe pěstovat jen jednoleté rostliny. Koleus roste velmi rychle a snadno se pěstuje.

Choroby a škůdci

Vytáhlé stonky jsou zapříčiněny nedostatkem světla nebo rostlina nebyla zaštipována.

Opadávání listů je způsobeno nedostatkem vody.

Molice a svilušky, které rostlinu napadají, během příliš teplého přezimování.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: