Klívie (Řemenatka)

Klívie (Řemenatka)

Klívie (Clivia miniata) pochází z Jižní Afriky, kde roste ve třech odrůdách divoce mezi skalami. Do Evropy se k nám dostala jen jedna z nich ? clivia miniata. Na začátku 19. století zde byla dovezena a za dosud neobjasněných důvodů pojmenována po vévodkyni Clive z Northumberlandu.

Název řemenatka si vysloužila podle svých tmavě zelených tuhých řemenovitých listů, které mohou být až 6 centimetrů široké a půl metru dlouhé a jež jsou uspořádány do dvou řad. Stonek je zkrácený, kořeny masité. Mezi listy se na jaře objevují nádherné oranžové, žluté nebo krémové květy na jednom zploštěném stvolu.

Teplota

V době vegetace vyhovuje klívii normální pokojová teplota okolo 20 °C. Koncem podzimu je třeba přemístit klívii na chladnější stanoviště, optimální teplota během zimního odpočinku se pohybuje kolem 10 °C. Tento odpočinek je nezbytný, má-li rostlina příštím rokem opět vykvést.

Světlo

Klívie vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce po celý rok. Pokud kvete nebo vysazuje poupata, nesmí se přemisťovat. Při velkém nedostatku světla klívie přežívají, ale nekvetou a rostou pomaleji. Nejlepším stanovištěm je okenní parapet, na nějž svítí slunce časně zrána nebo pozdě odpoledne. V letních měsících můžeme rostlinu umístit na chráněném, mírně zastíněném stanovišti, avšak na ostřejší světlo ji musíme zvykat postupně, jinak by se jí mohly listy spálit.

Voda

Mírná zálivka tak, aby byl substrát stále mírně vlhký. V období zimního odpočinku zálivku omezíme až do časného jara, kdy začne klívie nakvétat. Pak opět pozvolna přistoupíme k normálnímu zalévání.

Hnojení

V létě rostlinu hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou tekutého hnojiva rozpuštěného ve vodě.

Přesazování

Klívii přesazujeme pouze tehdy, je-li to opravdu nutné. Rostlině vyhovuje, když má kořeny stísněné v menším květináči. Kořeny, které vylézají na povrch zeminy, opatrně zatlačíme nazpět. Pokud přesazujeme, tak po odkvětu do písčité květinové zeminy. Při přesazování se odstraňují odnože, které se můžou zasadit odděleně do zeminy.

Choroby a škůdci

Klívie jsou velice odolné proti chorobám. Pokud ji však pěstujeme v suchu a teple, můžeme být napadnuta červci, nadměrná zálivka zase způsobuje skvrny.

Upozornění

Mléčná šťáva vytékající z poraněných listů je jedovatá.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: