Kalanchoe (kolopejka)

Kalanchoe (kolopejka)

Kolopejka neboli Kalanchoe, kterých známe asi 200 druhů, patří mezi tlusticovité. Pochází z Madagaskaru a v evropských interiérech se začala pěstovat až před zhruba sto lety. Má řadu druhů, které se hodí pro pěstování v suchých, ústředně vytápěných bytech. Některé krásně kvetou rozmanitými barvami od bílé, žluté, oranžové přes fialovou po červenou, jiné jsou zase dekorativní trvalou zelení. Jejich pěstování je nenáročné.

Rostlina zakoupená v květináči dorůstá asi 30 cm výšky. Po odkvětu kalanchoi můžeme pěstovat dál, pokud ji poskytneme krátký odpočinek, seřízneme ji a přesadíme do květináče jen o málo většího. Květenství po odkvětu odstraníme až k listům, rostlina zpravidla vykvete znovu. Pokud ji chceme dál pěstovat, můžeme ji tvarovat jako polokeře nebo ji pěstovat na kmínku. Protože se jedná o rostliny krátkého dne, pokvete nám na jaře, ale délkou osvitu si můžeme kvetení načasovat na kteroukoliv roční dobu. Při regulovaném kvetení se musíme řídit požadavkem, že po dobu 6 týdnů nesmí být den delší než 9 hodin. Potom nakvetou.

Teplota

Vyhovující je normální pokojová teplota se zimní klidovou teplotou kolem 10 ? 12 °C. Neměla být v bezprostřední blízkosti topných těles, i když sušší vzduch jí nevadí.

Světlo

Kalanchoe má ráda po celý rok světlé a slunné stanoviště, v letních měsících může být také umístěna venku.

Voda

Nemá ráda přemokření ani přesušení, takže udržujeme stálou mírnou vlhkost.

Hnojení

Jednou za dva až tři týdny hnojivem pro květiny, od října do začátku kvetení hnojení omezíme.

Rozmnožování

Množí se vrcholovými řízky se třemi páry listů. Řízek ošetříme růstovým stimulátorem, zapíchneme do květníku, přes který přetáhneme mikroténový sáček a občas větráme, aby se řízek nezapařil (nesmí na něj svítit přímé slunce). Při teplotě přes 20 stupňů zakoření asi za 3 týdny.

Návrh na umístění

Dekorativní listoví této rostliny nejlépe oceníme při pohledu z blízka. Postavíme ji na parapet kuchyňského okna nebo na slunnou poličku.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: