Kaladium, užovník

Kaladium, užovník

Kaladiumy (Caladium) jsou v květinářstvích prodávaná většinou jako kříženci. Obzvláště krásné a barevně bohaté jsou listy kopinatého tvaru, které jsou umístěny na pevných holých řapících. Kultivary mají sněhobíle, růžově nebo červeně skvrnité listy. Listy někdy dosahují obrovských rozměrů, jsou až 30 cm dlouhé a 15 až 17 cm široké.

Caladium kvete dosti zřídka. Drobné nepatrné kvítky vytváří palice. Při nákupu si většinou odneseme jen rašící hlízy, ze kterých však během léta vyrostou nádherné listy. Na podzim ovšem zežloutnou, rostlina se zatáhne a přezimují jen hlízy.

Světlo

Vyžaduje světlo až polostín, ale nikdy ne přímé slunce. V létě, obzvláště v poledních hodinách ji před přímými slunečními paprsky přistiňujeme.

Teplo

Teplota by měla být přes 20 °C, ale ne vyšší než 25 °C. Při vyšších teplotách se špatně udržuje správná vlhkost vzduchu. Na podzim rostlina přechází do období klidu, kdy by měla být udržována při teplotě 16 až 18 °C.

Voda

Od jara do podzimu má být zálivka hodně bohatá, zemina však nesmí být příliš vlhká. S odumíráním listů zálivku omezujeme, a pak přerušíme úplně. Zajistíme vysokou vzdušnou vlhkost, ale listy nikdy nerosíme.

Hnojení

V době aktivního růstu od dubna do srpna ji každé dva týdny hnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Přesazování

Přezimované hlízy zhruba v únoru vyjmeme a zasadíme nepříliš hluboko do nové zeminy (běžná květinová) a začneme zalévat. Vyrašené a plně vzrostlé rostliny umístíme do prostředí okolo 22 °C.

Množení

Množíme odtrháváním postranních hlíz, z nichž již vyrůstají vlastní listy.

Choroby a škůdci

Při nedostatečné vlhkosti vzduchu mohou rostlinu napadnout mšice, svilušky a štítenky.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: