Juka

Juka

Juka (Yucca elephantipes) je věčně zelená rostlina, vyskytující se původně ve Spojených státech, Mexiku a na Karibských ostrovech.

Existují dva druhy: juka se silným, dřevitým kmínkem, z něhož vyráží dvě nebo více růžic temně zelených, masitých listů, dlouhých až 120 cm, a juka bez kmínku, která sestává z jedné listové růžice. Z Jižní Ameriky se obvykle dovážejí bezlisté kmínky, které podněcujeme k tvorbě růžic. Jestliže takovou růžici odřízneme a zakořeníme, získáme juku bez kmínku.

Teplota

I když patří mezi odolné rostliny, které přežijí i mráz, nejlépe se jí vede při teplotě nad 10°C. V zimě je potřeba provětrávat dobře místnost. Chráníme rostlinu před průvanem.

Světlo

Světlé sluneční místo. V létě umístění v zahradě a na balkoně. v zimě najít stanoviště světlé, blízko okna.

Voda

Bohatá od jara do podzimu, voda nesmí být v misce pod květináčem. Jestli držíme rostlinu v zimě v chladnější místnosti zaléváme omezeně. Yucca nesnáší přelití, zahnívaly by kořeny a objevila by se hniloba i na stonku.

Hnojení

Ve vegetační sezóně dvakrát měsíčně hnojíme standardním tekutým hnojivem.

Přesazování

Přesazování juky provádíme každé 2 roky na jaře. Sází se do velkých květináčů či jiných nádob. Dobrá drenáž je nutná.

Rozmnožování

Na jaře zakořeňují vrcholová stébla a také kousky stvolu dlouhých asi 10cm. Seříznutím dceřinných růžic ze stvolu také získáme novou rostlinu. Odříznuté růžice na místě řezu ošetříme sírou a dáme do vlhkého písku, po zakořenění zasázíme do květináče se zeminou, do které přidáme kousky dřevěného uhlí. Seříznutí růžic provádíme vždy na jaře.

Návrh na umístění

Se svým jednoduchým, ale výrazným tvarem a dlouhými špičatými listy vytváří juka proti vysokému oknu velmi efektní, moderní linie.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: