Jasmín

Jasmín

Jasmín (Jasminum) pochází z Číny, Indie, Srí Lanky. Nejznámější pokojovou rostlinou z jasmínového klanu je Jasminum Officinae (pravý jasmín používaný v parfumerii). Nejsnadněji se jako pokojová května pěstuje Jasminum Polyanthum, který má květy s růžovým nádechem.

Všechny druhy mají dlouhé, částečně ovíjivé výhony, které potřebují oporu. Jasmín má zpeřené listy a hvězdičkovité, bílé, velmi vonné květy v řídkých květenstvích. Rostliny kvetou na jaře a na začátku léta.

Pozor, příliš silná vůně jasmínových květů může způsobit bolesti hlavy!

Teplo

Vyžaduje průměrné teplo, ale v zimě ? pokud možno ? teplotu 8?10 °C, jinak jasmín nepokvete.

Světlo

Po celý rok pěstujeme na světlém, vzdušném a mírně teplém stanovišti.

Voda

Nezaléváme studenou a tvrdou (vápenitou) vodou! V létě zaléváme pravidelně, v zimě udržujeme půdu jen zcela slabě vlhkou. Jasmín nesnáší vyschnutí. V létě pravidelně rosíme měkkou vodou.

Hnojení

V létě hnojíme každých 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny.

Přesazování

Mladé rostliny přesazujeme každoročně, staré po dvou až třech letech. Při vyholení spodních partií je možný zpětný řez, avšak následující rok se nemusíme dočkat květů.

Množení

Množíme na jaře a v létě polovyzrálými vrcholovými nebo stonkovými řízky při spodní teplotě 20 °C. Mladé rostliny je nutno zaštipovat.

Doporučení

Při příliš teplém přezimování vyraší jasmín sice brzy a bude mít krásné zelené listy, ale příliš nepokvete. Proto je důležité na jaře pravidelně větrat a snížit teplotu.

Choroby a škůdci

Mšice se objevují při příliš teplém přezimování.

Opadávání listů u Jasminum Officinale je typické ? na jaře opět obrazí.

Dlouhé a tenké výhony způsobuje příliš teplé a tmavé stanoviště.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: