Hvězdník

Hvězdník

Hvězdník (Hippeastrum) je cibulovitá rostlina, která je pěstována především pro své krásné, velké květy, které mají trychtýřovitý tvar. Květy rostou na dlouhém dutém stvolu, který nese 3?6 květů.

Hvězdník začíná rašit počátkem jara. Z cibule se vytvoří 1?2 stvoly s květy. Teprve poté vyraší několik listů a květy se rozvinou. Kvete od ledna do dubna. Květy mohou být bílé, růžové, oranžové nebo červené, buďto jednobarevné, nebo se světlejšími nebo tmavšími proužky téže barvy. Některé druhy jsou i dvoubarevné. Má dlouhé, kožovité, řemenovité listy.

Teplo

V době vegetace je ideální teplota okolo 20 °C. Po rozkvětu je vhodné rostlinu umístit na chladnější místo, aby květ vydržel co nejdéle. Příliš vysoká teplota dobu kvetení zkrátí.

Světlo

V době vegetace vyžaduje přímé slunce. Jestliže mají světla příliš málo, utvoří mnoho listů a následující rok nekvetou. Po odkvětu necháme cibuli zatáhnout a listy zaschnout. Stvol odstřihneme u cibule. V zimním klidovém období nemá na světlo žádné nároky.

Voda

Po vsazení cibule udržujeme substrát mírně vlhký. Rašící cibuli zaléváme více. Poté, co se objeví stvol s květem by měla být zemina stále vlhká. Po odkvetení a zpomalení růstu příděl vody postupně zmenšujeme a kolem poloviny podzimu přestaneme zalévat úplně. Hvězdník má rád suchý vzduch.

Hnojení

V létě dvakrát týdně přihnojujeme standardním tekutým hnojivem. Uprostřed léta přejdeme na hnojivo pro rajčata, aby cibule vyzrála a příštím rokem opět kvetla.

Přesazování

Hvězdníky nepotřebují pravidelné přesazování. Na jaře při prvních známkách růstu, je opatrně vyjmeme z květináče, vybereme trochu substrátu z vrchní vrstvy a z prostoru mezi kořeny, cibuli vrátíme zpět a uvolněný prostor vyplníme čerstvým substrátem.

Množení

Množíme postranními cibulkami, které oddělujeme od mateřské rostliny. Můžeme množit také semeny, která musí být čerstvá, je to však náročné.

Choroby a škůdci

Rostlina je napadána třásněnkami.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: