Hortenzie velkolistá

Hortenzie velkolistá

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) je keříkovitá rostlina, která kvete bohatým kulovitým květenstvím plných drobných květů bílé, purpurové a růžové barvy.

Zbarvení se může u určitých růžově nebo červeně kvetoucích hortenzií změnit tím, že se do půdy přidá v zálivce kamenec hlinito-draselný nebo síran hlinitý. I když zakoupíte modrou varietu, bez zálivky těmito přípravky se zbarvení květů vrátí do původní růžové. V bytě kvete na jaře, na zahradě květy přicházejí v létě. Ve své domovině dosahuje výšky až 4 m, u nás okolo 100 cm.

Světlo

Hortenzii pěstujeme na světlém až polostinném místě bez přímého slunce.

Teplo

V době kvetení je ideální teplota okolo 12 °C. Hortenzie v květináči přezimují při teplotě 6 °C. Pokud hortenzie shodí listy, mohou být přezimovány i v tmavším prostředí. Od února musejí být opět na teplejším a světlejším místě. V létě je nejlepší umístit hortenzii do zahrady na stinné a chladné místo.

Voda

Na jaře, v létě a na podzim zaléváme vydatně. (Hydrangea znamená v překladu vodopijka nebo srkač vody.) V zimě zaléváme tak, aby půda nevyschla. Nikdy nezaléváme tvrdou vodou nebo vodou obsahující vápno.

Hnojení

V létě až do konce srpna každých 14 dní přihnojíme hnojivem pro rododendrony rozpuštěným v zálivce.

Přesazování

Přesazujeme každoročně na jaře. Bílé, růžové a červené kultivary přesazujeme do mírně kyselého substrátu, modré do kyselého (směs pro azalky).

Množení

Množíme vrcholovými řízky, které před zasazením do substrátu ponoříme do růstového hormonu.

Choroby a škůdci

V příliš teplém a suchém prostředí se objevují svilušky a mšice.

Pokud rostlině blednou listy, zaléváme ji příliš vápenitou vodou.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: