Guzmánie

Guzmánie

Guzmánie (Guzmania) ve své domovině roste epifytně v korunách stromů deštných pralesů. Vytváří dlouhé, žlábkovité listy vytvářejí růžici, ve které se v přirozeném prostředí rostliny hromadí dešťová voda.

Jsou oblíbené zejména pro své úzké lesklé zelené listy a zářivě zbarvené (červené nebo žluté) listeny, které obklopují poměrně brzy odkvétající nenápadné květy. Z každé růžice vyrůstá pouze jednou za život jediné květenství. Na podzim květy odkvetou a rostlina začíná odumírat. V tomto stadiu ji seřízneme asi 5 cm nad zemí, přitom dáváme pozor, abychom nepoškodili mladé výhony. Po odkvětu vyrůstají vedle matečné rostliny odnože, které vykvétají už v následujícím roce.

Teplo

Nejvíce jí vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 °C, ale snese i teplotu až kolem 29 °C. Starší rostliny mají raději chladnější místa o teplotě okolo okolo 18 °C. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Rostlina je velmi náchylná na průvan.

Světlo

Rostlinu umístíme na světlé místo, avšak bez dopadu přímého slunečního světla.

Voda

V létě zaléváme vydatně do středu listové růžice, a to i po odkvětu. V zimě zaléváme méně často. Zaléváme měkkou odstátou vodou. Rostlina potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, proto často rosíme.

Hnojení

V období růstu hnojíme každých jednou za 14 dní standardním tekutým hnojivem.

Přesazování

Přesazování odpadá, protože mateřská rostlina po odkvětu odumírá.

Množení

Mladé růžice několik měsíců staré oddělíme i s kořínky od matečné rostliny a samostatně je rozsadíme do rašelinového substrátu (směs rašeliny s trochou písku). Guzmánie se může také množit semenem, ale tento způsob rozmnožování je náročnější.

Choroby a škůdci

Hnědé skvrny na listech ? příčnou bývá popálení sluncem.

Hnědé špičky listů ? nejspíše je suchý vzduch. Během léta se doporučuje rosení. Jinou příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.

Listy jsou pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté ? příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát broméliovitých rostlin musí být stále vlhký.

Stonky jsou ochablé a zahnívají ? příčinou je nadměrné chladno nebo v zimním období příliš vlhký substrát.

Uhynutí rostliny ? u nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.

Mezi nejznámější škůdce, kteří na rostlině škodí patří puklice a vlnatí červci.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: