Fuchsie

Fuchsie

Fuchsie je kvetoucí hrnková rostlina, kterou lze pěstovat v bytě, zdobí však více mnohá okna, balkony a zahrady. Domovinou fuchsií jsou zejména země Jižní Ameriky.

Za dlouhou dobu vzniklo obrovské množství odrůd fuchsií, které jsou rozmanité co do barvy květů, tvarů a rozměrů. Květy fuchsií mají typickou, od jiných rostlin odlišnou stavbu svěšených květů. Mohou být jednoduché, poloplné nebo plné ? zbarvené v různých kombinacích bílé, růžové, červené nebo purpurové. I tvar může mít fuchsie různorodý ? keříkovitý, stromkový nebo převislý.

Teplo

Nemají rády vysoké teploty, pěstujeme v chladném nebo v průměrně teplém prostředí (přehřívané prostory jsou nevhodné). Přes léto je umisťujeme venku. Přezimují při teplotě 5?15 °C.

Světlo

Vyžadují světlé až polostinné stanoviště, v úplném stínu rostliny méně kvetou. Nevhodné je také přímé sluneční záření.

Voda

Udržujeme vyrovnanou vlhkost, v žádném případě nezaléváme nadměrně. Kořenové baly však nesmí ani v zimě zcela vyschnout.

Hnojení

Během kvetení přihnojujeme každých 7?14 dní.

Přesazování

Přesazují se časně na jaře a přitom se hluboko seříznou.

Množení

Množíme nepříliš měkkými řízky na jaře, lépe však v srpnu. Řízky nastříháme, napícháme do truhlíků s vlhkým substrátem a zakryjeme fólií. Pozor na přelití a na přesychání. Pro zakořenění je vhodná teplota 15?25 °C. Zakoření asi za 3 týdny.

Tvarovaní

Pravidelným a správným řezem lze zajistit bohaté kvetení a vzhledný tvar rostliny. První řez se provádí před zimou v době, kdy rostlinu připravujeme na zimní odpočinek. Seřezáváme hlavně slabé výhonky. Na jaře seřezáváme tak, že necháme 2?3 přírůstky z minulého roku.

Doporučení

Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů se podporuje tvorba dalších květů.

Vypěstování stromkové fuchsie

Použijeme silně a vzpřímeně rostoucí odrůdu.

  • 1) Odstraňujeme postranní výhony (ne však listy) až do dob, kdy stonek naroste na požadovanou výšku:
    pro nízký kmínek 30?45 cm,
    středně vysoký kmínek 45?80 cm,
    vysoký kmínek 80?100 cm.
  • 2) Po nárůstu na požadovanou výšku odstraníme vrchol stonku. Z 5?6 vyrostlých nejsilnějších výhonů založíme korunku stromku a listy na kmínku odstraníme.

Choroby a škůdci

Ztráta listů ? většinou přehřátý a suchý vzduch. Postupující opad listů bývá způsoben nedostatečnou zálivkou a nedostatkem světla.

Opadávání poupat ? nedostatek nebo nadbytek vody v substrátu.

Slabé kvetení ? poruchu může způsobit příliš vlhké a teplé přezimování, podvýživa, nedostatek vody a nedostatek světla během růstového období.

Hnědé skvrny se žlutými okraji na listech ? nadbytek vody při nízké teplotě.

V teplém a suchém vzduchu se více šíří sviluška a molice.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: