Fittonie

Fittonie

Fittonie (Fittonia) je nízká plazivá rostlina, která má drobné listy s nápadnou žilnatinou, ta může být bílá, růžová nebo červená. Jak roste vytváří z listoví úhlednou mohylu či pahorek. Fittonie k nám byly přivezeny roku 1867 z deštných pralesů v Peru.

Teplo

Této teplomilné rostlině se nejlépe daří při 21?24 °C. Zimní minimum je 15 °C. Nesnáší výkyvy teplot a průvan.

Světlo

V době vegetace potřebuje jasné rozptýlené, nikoli přímé sluneční světlo. V zimě ji přemístíme na světlejší stanoviště, abychom zachovali výrazné kontrastní vybarvení listů, v zastínění hrozí, že listy zezelenají.

Voda

Po celý rok zaléváme mírně. Jestliže zemina vyschne, listy se zkroutí a zhynou, pokud je však příliš mokrá, mohou hnít kořeny a žloutnout listy. Nezaléváme studenou vodou. Jako tropická rostlina vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost. Květináč postavíme do misky naplněné vlhkými oblázky a rostlinu za horkých dnů rosíme.

Hnojení

V létě hnojíme fittonii 1× za 14 dní standardním tekutým hnojivem.

Přesazování

Přesazujeme každý rok na jaře. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda, zeminu při přesazování příliš nestlačujeme. Fittonie má ráda lehkou a propustnou zeminu z části složenou z rašeliny.

Množení

Rozmnožujeme dělením kořenů rostliny a nebo také z vrcholových řízků odebraných na jaře. Rostlina velmi dobře zakořeňuje.

Choroby a škůdci

Náhlý úhyn v zimě je způsoben chladem a mokrem u kořenů.

Zaschlé listy mívají příčinu v příliš suchém vzduchu.

Listy žloutnou a vadnou ? rostlina je přelitá.

Rostlinu mohou napadat svilušky, třásněnky, červci, mšice a červci.

Návrh na umístění

Fittonie se výborně hodí do pro pěstování v teráriu nebo v láhvi, protože mají mělké kořeny a prospívají ve vlhkém vzduchu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: