Fatshedera

Fatshedera

Fatshedera lizei vykazuje rysy obou svých rodičů prodary (Fatsia japonica) a břečťanu (Hedera helix). Její stonky jsou podobné stonkům břečťanu, zatímco listy má podobné jako prodara, jen menší. Může narůst do výšky až 2 metrů.

Má úzký vzpřímený vzrůst a při dosažení určité výšky je nutné rostlinu přichytit k opoře. Rozvětvené rostliny se vypěstují jen při včasném zaštipování. Kromě původního typu se zelenými listy se pěstuje i pestrolistá forma variegata, která je více náročná.

Teplo

Rostlinu pěstujeme celoročně při pokojové teplotě, vzrostlé exempláře i v chladnějším prostředí. V zimě v chladnu (10 °C), při teplejším přezimování nutno zvýšit i vlhkost vzduchu.

Světlo

Osvětlené místo v zimě, po zbytek roku rostlina snese lehký stín. Kultivar variegata pěstujeme jen na světle, jinak ztrácí kresbu.

Voda

Od jara do podzimu udržujeme půdu rovnoměrně vlhkou, v zimě na chladném místě méně, ve vytápěném pokoji častěji zalévat a rosit.

Hnojení

Hnojíme od března do srpna každých 14 dní.

Přesazování

Mladé rostliny přesazujeme každé jaro, starší jen při úplném prokořenění květináče. Výhony je možné asi o čtvrtinu zkrátit, rostlina bude košatější.

Rozmnožování

Množíme v srpnu vyzrálými vrcholovými bočními řízky, které zakoření ve vodě i v substrátu.

Choroby a škůdci

Svilušky a štítenky při příliš teplém a suchém přezimování.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 4/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: