Dračinka

Dračinka

Dračinky (Cordyline) pocházejí hlavně z tropických a subtropických oblastí Austrálie, Nového Zélandu a jihovýchodní Asie.

Snadno se zamění s blízce příbuznými dračinci, se kterými byly dříve řazeny do stejného rodu. Podle vzhledu je lze jen obtížně rozlišit. Některé zelenolisté formy jsou zase velmi podobné jukám. Dračinka má však bílé a kuželovitě ztlustlé kořeny.

Známé druhy

Cordyline fruticosa se prodává v různých kultivarech, které se liší různým vybarvením listů ? od kombinace zelené a bílé přes žlutou, zelenou a růžovou k červené a zelené. C. fruticosa se snadno pozná podle dlouze řapíkatých, kopinatých listů s výraznou žilnatinou.

Cordyline australis a Cordyline indivisa mají listy úzké, jen u některých kultivarů červeně proužkaté.

Teplo

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20 °C, maximálně 25 °C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15 °C.

Světlo

Stanoviště vyžaduje světlé, ale bez přímého slunečního záření.

Voda

C. fruticosa ? půdu udržujeme po celý rok lehce vlhkou. Přelití a stagnující voda škodí, masité kořeny uhnívají.

Ostatní druhy zaléváme v létě vydatně, v zimě jen občas. Vyžaduje časté rosení listů. Nedostatek vlhkosti způsobuje hnědnutí a následné opadávání listů.

Hnojení

Od března do srpna každých 14 dní slabě přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno.

Přesazování

Mladé rostliny přesazujeme každoročně na jaře, starší každé 2?3 roky. Při přesazování je třeba dbát na to, abychom nepoškodili kořeny.

Množení

C. fruticosu množíme vrcholovými řízky 6?10 listy nebo stonkovými řízky se 3?6 listovými stopkami, které se vodorovně položí do substrátu a po vyrašení se mohou dále rozdělit.

Choroby a škůdci

Svilušky, mšice a třásněnky se objevují v suchém vzduchu ústředního topení.

Listy ztrácejí svou barvu při nedostatku světla.

Vybělené suché skvrny, které se objeví na listech. Příčinou je příliš mnoho slunce.

Listy mají hnědé okraje a jsou zkroucené vždy při příliš nízké teplotě.

Hnědé špičky a žluté okraje listů bývají při suchém vzduchu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: