Dieffenbachie

Dieffenbachie

Dieffenbachie (Dieffenbachia maculata). Tato rostlina pochází z deštných pralesů tropické Ameriky. Ze silného kmínku vyrůstají široké, elipčité, zelené listy, které jsou doplněny bílou nebo žlutou kresbou. Právě tato kresba dělá rostlinu zajímavou. Existuje na několik druhů, které se od sebe liší barvou, tvarem a kresbou listů.

Difenbachie rychle roste a dosahuje výšky až do 2 metrů. Pokud rostlinu pěstujeme na stejném místě 2 - 3 roky, nasazuje květy. Ty však zastavují růst listů. Proto je lepší každý výhon s květy vylomit.

Je řazena mezi středně jedovaté rostliny. Zejména stonek, ale i jiné části rostliny obsahují krystaly šťavelanu vápenatého. Ty dráždí pokožku, oči i sliznici. Na kůži vyvolává šťáva z rostliny podráždění, pálení, svědění, někdy i puchýře, dostane-li se do oka, může způsobit jeho poškození nebo i dočasnou slepotu. Difenbachie by se neměla pěstovat v bytech, kde se volně pohybují velmi malé děti nebo domácí zvířata.

Teplota

Dobře roste pouze v teple, potřebuje teplotu minimálně 18 °C, raději však vyšší. Při teplotě nižší než 10 °C rostlina zahnívá a hyne. Nesnáší průvan. Starší rostliny můžeme pěstovat při 16 °C, ale teplota pod 14 °C již může vést k celkovému poškození rostliny.

Světlo

V létě polostín, v zimě dobré osvětlení. Při nedostatku světla degenerují listy a květina ztrácí dekorativní funkci. Dobře se bude vyvíjet na východním nebo západním okně, zastíněném tylovou záclonou.

Voda

Na jaře a v létě by měla být zálivka častá, v zimě je dobré přísun vody poněkud omezit. Půda se udržuje neustále vlhká, ale nesmí být přemokřená. K zálivce by měla být použita měkká odstátá voda pokojové teploty. Při zalévání příliš tvrdou vodou konce listů hnědnou. Rostlině prospívá vyšší vzdušná vlhkost (70 až 80%), při nižší vlhkosti je nutné rosit.

Hnojení

Hnojíme od května do srpna, každé dva týdny, komplexním hnojivem. Na podzim a v zimě nehnojíme. Při nedostatku živin se rychle obnažuje spodní část stonku.

Přesazování

Přesazujeme každoročně na jaře, nejlépe na konci dubna. Dieffenbachie patří k rychle rostoucím rostlinám, ale protože je poměrně mohutná, je její přesazování obtížné. Proto se doporučuje nahradit vrchní vrstvu půdy velice výživnou zeminou, pokud možno s trochou dřevěného uhlí.

Rozmnožování

Stonkovými výhonky dlouhými 5 až 7 cm, které zakořeňují v půdě zahřáté na 30 °C. Některé druhy Dieffenbachie tvoří dceřinné odnože, které se oddělují a nechávají zakořenit. Pro omlazení rostliny se odřezává její vrcholek s částí stonku, který dobře zakořeňuje. Po práci s řízky si nezapomeňte důkladně umýt ruce!!!

Choroby a škůdci

Měkký spodek stonku

Je způsoben nadbytkem vody a nízkou teplotou.

Vadnutí a žloutnutí listů

Příčinou je nízká teplota nebo průvan.

Opad listů

Příčinou je nízká teplota, průvan nebo příliš suchý vzduch. Opadávají-li však pouze spodní listy, je to normální jev.

Listy ztrácí barevnost

Rostlina je vystavena přímému slunečnímu záření.

Hnědé okraje listů

Jsou způsobeny nedostatečnou zálivkou.

Mezi nejčastější škůdce patří sviluška, třásněnka a mšice.

Návrh na umístění

Velké, pestré listy této rostliny jsou velmi výrazné. Sesadíme dva nebo tři exempláře do jedné nádoby a postavíme ji na nízký stolek nebo na podlahu do velké koupelny.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: