Cymbídium ? Člunatec

Cymbídium ? Člunatec

Většina cymbídií (Cymbidium) patří mezi terestrické, v zemi kořenící orchideje. Existuje na 50 druhů této orchideje.

Květní stvol nese 10?30 nádherných voskovitých květů, které mají nejčastěji odstíny bílé, žluté, zelené a červenohnědé barvy a mnoho dalších barev. Květní stvoly vyrůstají z pahlíz a jsou velmi trvanlivé. Květy se skládají z trojlaločného pysku. Kvete na jaře nebo v zimě. Cymbídie má tlusté, dužnaté kořeny a tuhé, dlouhé řemenovité listy, vyrůstající většinou z oválných pahlíz.

Pro pěstování v bytě jsou zvláště vhodné miniaturní hybridy s drobnějšími květy v menších květenstvích a s jemnějšími listy. Ale i ta jsou dosti mohutná a vyžadují pro bohatý kořenový systém poměrně velké květináče.

Teplo

Pěstujeme na mírně teplém až chladném stanovišti, tj. velkokvěté hybridy přes léto venku, v zimě při 10?15 °C, drobnokvěté hybridy (mini) celoročně při pokojové teplotě, pokud možno s nižší teplotou v noci. Při zakládání květů potřebují chladnější a sušší prostředí.

Světlo

Umisťujeme na světlé, vzdušné místo bez přímého slunce.

Voda

Od března do konce září vydatně zalévat vlažnou vodou bez obsahu chlóru a vápníku. V pozdním podzimu a v zimě zalévat méně. Je potřeba zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. Častěji rosíme.

Hnojení

Přes léto každé 4 týdny přihnojit hnojivem pro orchideje.

Přesazování

Přesazujeme každé dva roky po odkvětu do speciální zeminy pro orchideje.

Množení

Množíme při přesazování dělením pahlíz.

Choroby a škůdci

Svilušky se objevují v příliš suchém vzduchu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: