Citroník

Citroník

Citroník (citrus) pochází z tropické a subtropické oblasti východní Asie. Citrusy jsou stálezelené, bohatě rozvětvené keře, které dorůstají výšky až tří metrů. Jsou oblíbené pro své lesklé listy a pro své vonné květy.

Mnozí lidé si chtějí doma vypěstovat pomerančovník nebo citroník ze semen koupených plodů, avšak z nich vyrostlé keře začínají plodit příliš pozdě a pak již jsou rostliny do bytových podmínek přerostlé. Proto se doporučuje obstarat si odrůdy, které byly vyšlechtěny pro pěstování v nádobách. Ty tvoří nízké keřovité stromky a plodí velmi brzo.

Teplo

V období růstu citroník vyžaduje 18?20 °C, v zimě je třeba rostlině dopřát klid v chladném, prostředí s minimální teplotou 10 °C. Rostlinu chráníme před průvanem.

Světlo

Citroník umisťujeme na co nejlépe osvětlené místo bez přímého slunce. Přes léto umisťujeme citrusy na venkovní stanoviště. Proti slunečnímu úpalu mírně stíníme.

Voda

Rostlina má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Od jara do podzimu vydatně zaléváme a na zimu zálivku částečně omezíme. Pokud nemá citrus dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny. Rostlina má ráda vysokou vzdušnou vlhkost, a proto během teplých dnů rosíme. V pěstební nádobě musí být dobrá drenáž, abychom mohli zabránit přemokření rostlin. Nepoužíváme vodu s obsahem vápna.

Hnojení

Během hlavního růstu od dubna do srpna hnojíme jednou za 14 dní standardním tekutým hnojivem. Během zimních měsíců a dva měsíce po přesazení nehnojíme.

Přesazování

Přesazujeme podle potřeby na jaře. Deset a víceleté rostliny už nemusíme přesazovat, pouze vyměníme vrchní vrstvu substrátu za čerstvý a výživný. Při přesazení se doporučuje použít o dva až čtyři centimetry větší květináč, aby citrus mohl přizpůsobit kořenový bal své výšce.

Množení

Množíme stonkovými řízky zjara. K zakořenění použijeme stimulátor.

Tvarování

Na jaře před rašením rostliny každoročně mírně seřízneme (nejsilnější výhony) a do léta podle větvení ještě zaštípneme mladé výhony za 3.?5. listem.

Choroby a škůdci

  • Převážně v zimním období se mohou objevit svilušky a puklice.
  • Mezi choroby, kterými citrusy trpí, patří vadnutí listů. To většinou signalizuje nedostatek železa nebo nadbytek vápníku v substrátu.
  • Hnědnutí listů může obvykle nastat při příliš nízkých teplotách.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: