Břečťan popínavý

Břečťan popínavý

Břečťan popínavý (Hedera helix) patří do čeledi Araliaceae. Je to nejrozšířenější, nenáročná pokojová i venkovní rostlina. Je to velmi dekorativní, popínavá rostlina, která zaplňuje dostatek prostoru. Dobře se hodí do jakéhokoliv interiéru.

Břečťan je velmi nenáročná rostlina, které se daří i ve stínu. Velmi snadno rozmnožuje. Rostlina může být používána pro svislou dekoraci, protože je dobře popínavá. Pokud má břečťan popínavý oporu, tak se krásně vine do výšky za pomoci přísavek, které jsou umístěny na opačné straně stonku.

Rostlina

Jde o stále zelený, plazivý keř. Větve břečťanu dorůstají délky až 60 cm, a budeme-li břečťan zaštipovat můžeme se dočkat hustější rostliny o průměru asi 45 cm. Břečťan nevoní. Listy jsou vstřícné, lesklé, bezpalisté, dlouze řapíkaté, srdčité a zašpičatělé. Květy jsou pravidelné, zelené a pětičetné a jsou sestaveny v okolík. Kvete velmi zřídka, většinou ve stáří 10 až12 let. Po květu se objevují plody ? velmi jedovaté bobule. Pochází z Eurasie, Severní Afriky.

Pěstování

 • Teplota: Mírná nebo nízká, v noci ne více ne 16 °C, minimum v zimě 14 °C. Při pravidelném rosení dobře přezimuje také v běžné pokojové teplotě.
 • Světlo: Břečťan špatně snáší přímé sluneční paprsky. Především pestrolisté druhy upřednostňují dobře osvětlené místo a nemají rády změny v umístění, zvláště co se týká zdroje světla. Břečťany zelených variet je možné zařadit ke stinným rostlinám, ale přesto je pro ně světlé stanoviště vhodnější. V zimě je nutné umístit je na nějaké světlejší místo.
 • Zálivka: V létě je zálivka mírná, v zimě střídmá. Zemina nesmí vyschnout, musí být stále vlhká, ale ne příliš mokrá.
 • Hnojení: Od března do srpna se přihnojuje komplexním hnojivem pro dekorativní listnaté pokojové rostliny. Přihnojuje se každé dva týdny.
 • Vzdušná vlhkost: Má ráda vlhký vzduch. Potřebuje časté rosení v létě a také v zimě, jestliže se nachází na teplém stanovišti. Pokud je to možné, pravidelně se omývá pod sprchou.
 • Přesazování: Mladé rostliny každoročně na jaře, dospělé co dva roky.
 • Doporučený poměr zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostové zeminy, 1 díl listovky a 1 díl písku.
 • Množení: Řízky, které mají často vzdušné kořeny. Pro lepší zakořenění se řízky zakrývají skleněnou lahví nebo sáčkem.
 • Škůdci, choroby: V teplých a především suchých stanovištích je často napadena štítovkou. Svilušky (teplé přezimování).
 • Čištění: Rostlinu dostatečně očistí postřik vodou. Listy břečťanu můžeme také občas otřít vlhkým hadříkem. Lesk na listy používáme jednou za dva měsíce.
 • Půda: Hlinitá půda s příměsí rašeliny.

Zajímavosti

Břečťan je jedovatý, ale při správném použítí, i léčivý. Sbírá se list. Ten obsahuje saponin, glykosid hederin, hederaglykosid, třísloviny, jód a kyselinu chlorogenovou. Čerstvé listy dráždí kůži. Při vyšších dávkách se dostavuje lehká otrava, při které se zúžují cévy a zpomaluje srdeční tep. Při menších dávkách se cévy rozšiřují. Použít ho lze jako kardiotonikum a při chronických zánětech.

Poznámky

Břečťan se dá velmi snadno tvarovat ? můžeme ho nechat vinout podle různých druhů opor a dá se také různé sestřihávat. Má také více odrůd, které se od sebe liší tvarem a barvou listů, takže velmi dekorativně působí, pokud sesadíme více druhů do jednoho květináče.


Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: