Aspidistra ? Kořenokvětka

Aspidistra ? Kořenokvětka

Aspidistra (Aspidistra elatior) pochází z Číny. Je to odolná a skromná rostlina, která vzdoruje znečistěnému vzduchu, avšak silnějším slunečním zářením se snadno popálí. Dorůstá výšky asi jednoho metru a rozrůstá se povrchovými oddenky.

Teplo

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 °C, ale snese teplotu až 29 °C. Starší rostliny mají raději chladnější místa, o teplotě okolo 18 °C. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 10 ºC.

Světlo

Ideálním stanovištěm pro pěstování rostliny je světlé, ale stinné místo. Pozor na přímé slunce. Lze ji pěstovat i na venkovním stanovišti. Rostlina není náchylná na průvan.

Voda

Vydatně zaléváme měkkou, odstátou vodou. Pokud nemá rostlina dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny. Při nižších teplotách zaléváme jen málo. Kořenokvětka potřebuje vysokou vlhkost vzduchu (až 85 %), proto rostlinu často rosíme. Občas také omyjeme listy.

Hnojení

V létě hnojíme aspidistru elatior jedenkrát za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny, rozpuštěného ve vodě.

Přesazování

Přesazujeme až po úplném prokořenění květináče. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda, zeminu při přesazování příliš nestlačujeme.

Množení

Množíme při jarním přesazování tak, že větší rostlinu rozdělíme na dvě části, a poté přesadíme do menších květináčů. Oddělky musí mít nejméně dva listy.

Choroby a škůdci

Aspidistru občas napadají štítenky nebo svilušky.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

  • 2013-09-04 21:42:40Ivouš |dotaz