Africká fialka

Africká fialka

Fialky, kterých existuje mnoho druhů, jsou velmi oblíbené pro pěstitelskou nenáročnost, snadné množení a zejména časté kvetení. Srdčité lístky zdobí v průběhu celého roku, nejčastěji však v létě, krásné květy.

Popis

Africká fialka své jméno zdědila po baronu Walterovi von Saint Paul St. Claire, protože právě tento muž ji koncem 19. století nalezl v Jižní Africe v usambartském pohoří Kapské provincie. Květy fialky mohou být plné, jednoduché, zvlněné či zkadeřené. Také barevná škála květů je velmi široká, je známé zbarvení od sněhobílé, přes růžovou, fialovou až po tmavě modrou. Výjimku netvoří ani žíhané květy třeba modrobílé. Listy afrických fialek jsou masité, plstnaté a povrch je pokryt drobnými chloupky. Takto jsou přizpůsobeny horkému slunci afrického kontinentu.

Teplota a světlo

Fialka, která dorůstá do jen několikacentimetrové výšky, nejvíce cca 15 centimetrů, má ráda díky svému původu teplo. Fialky potřebují dostatek světla, ale nesnáší přímé sluneční záření, a to hlavně v létě a na jaře. Některé druhy zavírají růžice listů, čímž se brání přímému slunci. Teplota prostředí by neměla být nižší než 15°C po celý rok, nejlépe jim vyhovuje teplota 20-23 °C. Pěstovat je můžete na okenním parapetu a přímému slunci zabránit například žaluziemi. Květináčem je dobré pootáčet, protože listy se vytahují za sluncem.

Voda

Květinky mají rády hodně vlhka, a proto ji můžete pěstovat třeba i v koupelně nebo v kuchyni, kde se jim bude dařit díky vodním výparům. U fialek se doporučuje zálivka spodem, protože kdyby se voda dostala do listů růžice, mohla by zahnívat. Pokud chcete přesto zalévat vrchem, musíte dát pozor, aby se voda na listy nedostala. Pozor na přemokření, fialka by neměla stát ve vodě.

Hnojení

Hnojíme hnojivem pro pokojové rostliny zpravidla jednou až dvakrát za měsíc, kromě zimního období.

Rozmnožování

Fialky se velmi snadno rozmnožují.Listové řízky odebíráme koncem jara a množíme je přímo ve vodě nebo v zemině při teplotě asi 21°C.

Pak je zasadíme do rašelinné zeminy. Protože fialky mají jemné kořínky, potřebujeme lehkou a kyprou zeminu. Rozmnožujeme hlavně na jaře a na začátku léta.

Choroby a škůdci

Pokud vám rostlina nekvete, je zřejmě na chladném či temném místě, žluté skvrny na listech zase způsobuje příliš silné sluneční záření nebo suchý vzduch. Hnije-li rostlina, je zřejmě přelitá, ale může jít také o infekci. Fialky nejčastěji napadají roztoči, molice či mšice.

Návrh na umístění

Seskupte několik afrických fialek do mělkého košíku a umístěte je na desku stolu. Květy téže barvy vytvoří bohatý, výrazný útvar, zatímco přidáte-li k nim bílou odrůdu, dosáhnete zmírňujícího, uklidňujícího dojmu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: