Afelandra

Afelandra

Afelandra (Aphelandra squarrosa) je po celý rok ozdobná svými velkými listy s výrazně světlými žebry. Má atraktivní žluté květenství a listy s krásnou kresbou. Květenství vykvétají na vrcholech výhonů.

Mezi krycími listeny vykvétají vlastní, méně nápadné, trubkovité květy. Mají stejnou žlutooranžovou barvou, ale nejsou tak trvanlivé jako listeny. Rostliny kvetou na jaře po dobu 4 až 8 týdnů. Afelandra se většinou kupuje v době květu.

Teplo

Afelandra vyžaduje po většinu roku teplotu okolo 21 °C. Po odkvětu však teplotu ihned snížíme na cca 12 °C, rostlinu tak přimějeme k odpočinku.

Světlo

V době vegetace zajistíme rostlině rozptýlené, v zimě přímé sluneční světlo.

Voda

Ve vegetačním období zaléváme vydatně, po dobu zimního odpočinku málo. K zálivce používáme měkkou a mírně vlažnou vodou. Tato rostlina je náročná na vysokou vzdušnou vlhkost. Je potřebné časté rosení listů.

Hnojení

Je náročná na pravidelné přihnojování tekutým hnojivem, a to hlavně v době růstu. Počátkem jara přihnojujeme dvakrát měsíčně tekutým hnojivem pro rajčata, podpoříme tím rozvíjení poupat. V období vegetace přejdeme na standardní tekuté hnojivo.

Přesazování

Při dalším pěstování se rostliny v následujícím jaře seříznou a přesadí do silně humózního a propustného substrátu s pH 5?6.

Množení

Množíme vrcholovými řízky na jaře v teplé množárně. Po zakořenění je zaštípněme.

Choroby a škůdci

Opad listů je nejčastěji způsoben suchem u kořene. I krátkodobé přeschnutí může vyvolat opad padání listů. Jindy bývá opad způsoben chladem, průvanem nebo prudkým slunečním úpalem.

Hnědé špičky listu bývají při nízké vzdušné vlhkosti.

Suchý vzduch podporuje množení škůdců.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: